Rasprave oko štrajka u Croatia Airlinesu ne prestaju… Je li koristan, treba li se provesti ili ne, koliko je zakonit? Pitanja se ne prestaju postavljati, a konkretnog odgovora još nema!
Županijski sud u Zagrebu u srijedu odlučuje je li zakonit štrajk u Croatia Airlinesu, no predstavnici sindikata u toj kompaniji sumnjaju da će sud donijeti presudu u njihovu korist i dopustiti im štrajk kojim traže sklapanje kolektivnog ugovora prema sindikalnom prijedlogu.
Zaposlenicima Croatia Airlinesa više-manje prava ne rastu, ona su im mala, a njihova važnost je toliko velika da se uključio i vrh države. I sada nitko ne želi s njima sjesti i razgovarati što ih muči da se to riješi nego se manipulira.
– Očekujem da danas završi ročište i da sud donese odluku da je najavljeni štrajk zakonit. Međutim, nakon jučerašnje odluke kojom nam je ukinuto osnovno ustavno pravo na štrajk, više ništa ne možemo biti sigurni – izjavio je prije početka ročišta Antonio Čorak, predstavnik sindikata Croatia Airlinesa.
SINDIKAT NIJE OPTIMISTIČAN OKO ODLUKE
Glavni tajnik Novog sindikata Tomislav Kiš novinarima je izjavio da nije optimističan i da očekuje da će biti donesena presuda protiv sindikata.
– U principu presuda o zakonitosti štrajka trebala bi biti tehnička i odnositi se na to jesu li ispunjeni preduvjeti za najavljeni štrajk, a ljudi se upuštaju u to da prosuđuju jesu li zahtjevi sindikata zakoniti. Preduvjeti su ispunjeni – mirenje kao i najava štrajka, po meni nema problema, no čini mi se da neće biti tako – rekao je Kiš.
Ističe i da je država kao poslodavac brinući se za turističku sezonu, zaboravila na one ljude koji rade.
– Mogu reći da prepoznajem rukopis koji se čita iza, to je meni dosta poznati rukopis, a uprava je kroz nekoliko svojih postupaka pokazala da je beskrupulozna i nemoralna zato što se u prethodnoj tužbi koristila nedopustivim pravnim sredstvom protiv sindikata – kaže Kiš.
Jučer je zagrebački županijski sud donio o odluku o privremenoj zabrani štrajka u Croatia Airlinesu, koji je trebao početi jutros u 6 sati, uz obrazloženje da bi on prouzročio nenadoknadivu štetu toj kompaniji u državnom vlasništvu.
(Hina)