Site icon NacionalniPortal.hr – najnovije vijesti iz Hrvatske

25. svibnja – Međunarodni dan nestale djece

nestali_02032020_osijeknews

Međunarodni dan nestale djece obilježava se od 1983. godine svakog 25. svibnja čime se odaje počast nestaloj i pronađenoj djeci ,ali i podiže senzibilitet građana po pitanju ovog fenomena.

Svake godine unutar zemalja Europske unije nestane 250 tisuća djece, svake dvije minute jedno dijete. U Republici Hrvatskoj, prošle godine iz obiteljskog doma udaljilo se 528 djece, a iz odgojnih ustanova 1247, što ih svrstava u najrizičnije skupine djece, potencijalnih žrtava različitih oblika zlostavljanja.

U svrhu borbe protiv fenomena nestale djece, Centar za nestalu i zlostavljanu djecu vodi posebnu telefonsku liniju 116000 – nacionalni broj za prijavu nestale djece (Harmonizirani europski kratki kod 11600 — usluge sa posebnom socijalnom osjetljivosti ) i time pruža jednu bitnu uslugu građanima Republike Hrvatske radi zaštite njihovih najmlađih sugrađana.

Također, Centar je pokrenuo i nacionalni registar nestale djece www.nestaladjeca.hr koji neprestano izmjenjuje informacije o trenutno nestaloj djeci, kao i aplikaciju „Nestali na dlanu” čija je svrha brže i efikasnije prijavljivanje nestanka djeteta, ali i lakše dojavljivanje informacija vezanih za prijavljeni nestanak djeteta.

Nestanak nikada nije bezazlen te je djecu potrebno upozoriti kako mogu postati žrtvama nasilja, iskorištavanja ili nekog drugog kaznenog djela. Nestanci djece najčešće traju od 24 sata do nekoliko dana, a prema dosadašnjem iskustvu hrvatske  policije gotovo sva djeca čiji se nestanak prijavi, u kratkom vremenu se vrate ili ih policija pronađe. Ljeti se povećava broj mladih koji odlaze od kuće na more s prijateljima, zbog zabave ili zbog straha od reakcije roditelja na eventualne loše ocjene.

Iz MUP-a poručuju da pronalazak djeteta i njegovo vraćanje kući ili ustanovi koja skrbi o njemu mora biti osnovni cilj. U pronalaženju nestale osobe, uz policiju i druge stručnjake izvan policije, najbolja pomoć su prijatelji, poznanici, obitelj i zajednica ukoliko se žele aktivno uključiti u traganje. Važno je da svoja saznanja dijele s policijskim službenicima kod kojih su prijavili nestanak osobe te da slijede njihove daljnje savjete i upute. Također napominju da ne treba čekati 24 sata od nestanka djeteta, već je nestanak potrebno prijaviti šio prije.

Exit mobile version