Već gotovo 15 godina istraživačka skupina od nekoliko fotografa, znanstvenika i mornara prati migracije srdela, i svaki put dokumentiraju detalje seobe. To je najveća migracija koja se događa na sjevernoj polutki što se tiče broja životinja koje se okupljaju uz obalu, prenosi Rijeka Online.
Dotični je dan bio vedar i sunčan, morski su uvjeti bili savršeni i ekspedicija je bila udaljena 25 nautičkih milja od obale, što je nešto više od 46 kilometara.
“Pokušavao sam snimiti dobru fotografiju morskog psa koji je prolazio pored mene kroz jato riba. Sljedeći trenutak sve je postalo mračno i osjetio sam određeni pritisak na boku. Čim sam osjetio pritisak znao sam da me zgrabio kit. Nisam zapravo mogao zamisliti na koji me način drži u svojim ustima”, prepričava cijeli događaj 51-godišnji Schimpf.
Reiner Schimpf turistički je instruktor ronjenja u Južnoj Africi već 15 godina i svake godine sa svojim timom prati fenomen masovnih migracija srdela. U to se vrijeme skupe razne vrste životinja: ptice, pingvini, tuljani, dupini, kitovi i morski psi, i zajedno plaše srdele da formiraju ogromne okrugle skupine, kako bi ih bilo lakše pojesti.
“Nema mjesta strahu u takvim situacijama, morate se osloniti na instinkt. Istog sam trenutka duboko udahnuo jer sam pretpostavio da će najvjerojatnije zaroniti i u nekom me trenutku ispustiti, ali duboko ispod površine”, objašnjava Schimpf.
“Brydeov kit teži 15 do 20 tona, tako da bilo kakav udarac repom ili perajom može ozbiljno ozlijediti čovjeka i bez problema mu slomiti rebra”, rekla je Silke Schimpf, Raynerova supruga. “Nismo imali pojma u kojem će smjeru situacija teći.”
“U sljedećem sam trenutku osjetio da kit skreće u određenom smjeru, pritisak je popustio i voda me isprala iz njegovih usta na površinu”, komentira Schimpf.
“Za kita je situacija sigurno bila jednako strašna, jer oni obično znaju tko se nalazi u njihovoj neposrednoj blizini i vrlo su osjetljivi. Međutim, u trenutku kada izranjaju otvorenih usta na površinu ne mogu vidjeti što se tamo točno nalazi. Pretpostavljamo da je kit pomislio da je u pitanju dupin”, komentira Claudia Weber-Gebert koja se u tom trenutku nalazila na istraživačkom brodu i svjedočila cijelom događaju.
“Želimo samo istaknuti da ovo nije bio napad, jer kitovi nisu ljudožderi. Nježni su i osjetljivi divovi”, komentira cijeli događaj Silke Schimpf.
Nakon svega, progutani je fotograf komentirao da je sve svakako bilo zanimljivo iskustvo, ali da ne može reći da bi ga htio ponoviti.
foto: Pixabay (ilustracija)
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?