Nacionalni portal logo za ljude sa stavom, portal sa stavom!

Politika

Most: Zbog neproglašenja isključivog gospodarskog pojasa izgubili smo 28 milijardi kuna

Saborski zastupnici Mosta Nikola Grmoja i Tomislav Panenić ustvrdili su u četvrtak kako Hrvatska godišnje gubi između 170 i 270 milijuna eura zbog neproglašenja isključivog gospodarskog pojasa

Objavljeno 25.04.2019
Lucija Tokić

Saborski zastupnici Mosta Nikola Grmoja i Tomislav Panenić ustvrdili su u četvrtak kako Hrvatska godišnje gubi između 170 i 270 milijuna eura zbog neproglašenja isključivog gospodarskog pojasa, a od 2000. godine do danas, ističu, zbog toga smo izgubili oko 28 milijardi kuna.

Grmoja je na konferenciji za novinare kazao kako je, u jučerašnjoj saborskoj raspravi o Mostovu prijedlogu o proglašenju isključivog gospodarskog pojasa (IGP), predsjednik Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić priznao: „Da, bila je i naša i SDP-ova pogreška što prije ulaska u Europsku uniju nismo proglasili isključivi gospodarsku pojas“.

„Zbog toga se nije ni ispričao, a za taj novac smo godišnje gubili gotovo jedan Pelješki most“, ocijenio je Grmoja, dodavši da vladajući, koji su odbacili Mostov prijedlog IGP-a, i dalje ne žele zaštiti naše more i ribare.

Podsjetio je da je HDZ, odnosno, Domoljubna koalicija prije nekoliko godina u pregovorima s Mostom o sastavljanju vlade tvrdio da je proglašenje IGP-a od interesa za Hrvatsku te kako im je dužnost i obveza to napraviti, ali to danas iz nepoznatog razloga više ne žele napraviti.

‘Mostovci’ nisu čuli argumete protiv IGP-a

„Tijekom sinoćnje rasprave ni od državne tajnice u MVPEI-u ni od Bačića nisam čuo nikakve argumente zašto ne proglasiti IGP. Tvrde da su naša prava već zaštićena zahvaljujući proglašenju ZERP-a, no i sami su prijašnjih godina objašnjavali razliku, odnosno, da ZERP obuhvaća samo stupac morske vode iznad dna, dok IGP obuhvaća morsko dno, podzemlje kao i stupac zraka iznad područja koje gospodarski pojas obuhvaća“, kazao je. Naglasio je i kako je, prema analizi Europske komisije iz 2013. godine, Hrvatska zbog neproglašenja IGP-a gubila godišnje od 170 do 270 milijuna eura, što je oko 28 milijardi kuna od 2000. godine.

„Ovo je jako važna tema, no nema sluha za nju, iako se tiče i naših ribara, ekologije, zaštite našeg mora i proširenje naših suverenih prava“, poručio je Grmoja koji smatra da su „očito nečije privatne ambicije važnije od toga“. Zapitao je jesu li to ambicije ministrice vanjskih poslova Marije Pejčinović Burić ili premijera Andreja Plenkovića, dodavši da Hrvatsku muči popustljiva politika svih dosadašnjih Vlada prema susjedima, iako imamo pravo na IGP-a.

Panenić je rekao da se Vlada pravda ZERP-om, ali podsjeća da se i njegova primjena stalno odgađala, što dokazuje da sve dosadašnje vlade iz nepoznatog razloga nisu željele uzeti samo ono što nam pripada, osigurati ravnopravnost i zaštitu prirodnih resursa.

Grmoja: Ne razmišljam o kupovini kuće na moru

Komentirajući nekretninu ministra državne imovine Gorana Marića za koju je u imovinskoj kartici prikazao znatno nižu vrijednost od realne, rekao je da on ne razmišlja o kupnji kuće na moru jer si to ne može priuštiti.

„Nisam u mogućnosti to kupiti, imam kredit na 30 godina za stan u Metkoviću i starog Forda iz 2007. godine, tako da o tim kategorijama ja ne razmišljam, rekao bi bivši premijer. Malo je otežavajuća okolnost za ministra državne imovine da nije procijenio dobro svoju nekretninu, pa se postavlja pitanje kako to radi s državnom imovinom“, poručio je Grmoja.

Grmoja: Plenković utjelovljenje razvodnjene kamilice

Na novinarsko pitanje o jakom angažmanu dužnosnika u kampanji za europske izbore, Grmoja kaže da je jasno da je i premijer u kampanji, a ne samo župani i ministri.

„Premijer koristi resurse Vlade, a vidim da je i danas na sjednici Vlade rekao oporba nije jučer na aktualcu otvorila europske teme i da je sve bilo kao razvodnjena kamilica. To govori čovjek koji je utjelovljena razvodnjena kamilica. Njemu su europske teme samo kojem europskom bogu tko služi, a mi ne služimo ni jednom europskom bogu osim hrvatskom narodu“, kazao je Grmoja.

(Hina)

foto: HINA/ Tomislav PAVLEK/

Tagovi: gospodarski pojas, most, nikola grmoja, tomislav panenić,

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?
Poziv

VIŠE IZ KATEGORIJE