Američki ministar obrane Patrick Shanahan rekao je u ponedjeljak da je odobrio slanje skupine nosača zrakoplova i bombardera na Bliski istok zbog “uvjerljive prijetnje snaga iranskoga režima”, ali nije iznio pojedinosti o tome na kojim se obavještajnim podacima temelji njegova odluka.
Američki savjetnik za nacionalnu sigurnost John Bolton rekao je u nedjelju da Sjedinjene Države šalju skupinu nosača zrakoplova Abraham Lincoln na Bliski istok ako bi poslali poruku Iranu.
Premda ni Shanahan ni Bolton nisu iznijeli pojedinosti o obavještajnim podacima, drugi američki dužnosnici rekli su za Reuters da postoje “višestruke, uvjerljive prijetnje” Irana američkim snagama na kopnu, uključujući i one u Iraku, i na moru.
“Riječ je o promišljenom premještanju snaga kao odgovoru na indikacije vjerojatne prijetnje snaga iranskoga režima”, napisao je Shanahan na Twitteru.
Ipak, postavlja se pitanje koja je metoda prikupljanja obavještajnih podataka korištena, koliko su oni relevantni i u čemu se te prijetnje razlikuju od uobičajene zabrinutosti u pogledu iranskih vojnih aktivnosti u toj regiji.
“Pozivamo iranski režim da prekine sve provokacije. Smatrat ćemo iranski režim odgovornim za svaki napad na američke snage ili naše interese”, dodao je Shanahan.
Pentagon je u ponedjeljak u priopćenju naveo da je taj potez povučen kao reakcija na “indikacije pojačane iranske spremnosti za vođenje ofenzivnih operacija protiv američkih snaga i interesa”.
Premda Iran još nije odgovorio na nedavna razmještanja američke vojske, iranski ministar vanjskih poslova Mohammad Javad Zarif nedavno je za Reuters rekao da ne vjeruje da američki predsjednik Donald Trump želi rat s Iranom, ali da bi “B-tim”, koji uključuje Boltona i izraelskoga premijera Benjamina Netanyahu mogao nahuškati Trumpa u sukob s Teheranom.
Tri američka dužnosnika rekla su Reutersu, želeći ostati anonimni, da uz prijetnje američkim snagama u Iraku, postoji zabrinutost i za američke snage u Siriji i u obližnjim vodama.
Jedan od njih rekao je da postoje podaci o mjestima mogućih napada na američke snage, pa čak i kada bi se oni mogli dogoditi. dužnosnik je dodao da nisu ugrožene samo američke snage u Iraku, nego i one koje dolaze na to područje ili odlaze s njega.
Skupina nosača zrakoplova Abraham Lincoln, koja je poslana na Bliski istok, ionako je trebala biti upućena na to područje, no sada je to ubrzano zbog prijetnje, rekao je drugi američki dužnosnik.
Pokušaji Trumpove administracije da Teheranu nametne političku i gospodarsku izolaciju počeli su prošle godine kada se jednostrano povukao iz nukelarnog sporazuma koji su SAD i druge svjetske sile postigle s Iranom 2015. godine.
Američki državni tajnik Mike Pompeo, koji sudjeluje na sastanku Arktičkoga vijeća u Finskoj, rekao je u ponedjeljak da su SAD primijetile aktivnosti u Iranu koje upućuju na moguću “eskalaciju”.
(Hina)
foto: EPA/CATI CLADERA
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?