Migranti su zaista ”zbrinuti” u BiH. Dok su negdje nepoželjni, Unsko-sanska županija osigurava im hranu.
Agencija američke vlade za međunarodni razvoj (USAID) ponudila je pomoć vlastima Bosne i Hercegovine suočenima s migrantskom krizom osiguravši hranu za mjesec dana za one migrante koji borave na području Unsko-sanske županije i gdje je stanje najteže.
Pošiljka hrane koja bi u idućih mjesec dana trebala biti dovoljna za oko 700 ljudi bit će isporučena Crvenom križu i Međunarodnoj organizaciji za migracije (IOM).
USAID je hitnu pomoć u hrani osigurao na temelju izvješća o tome kako je više od osam tisuća migranata od početka godine ušlo u BiH u nakani da nastave put ka Hrvatskoj i drugim državama Europske unije.
Najveći dio onih koji nisu uspjeli u tim nakanama trenutačno je blokiran u Unsko-sanskoj županiji, poglavito na području Bihaća i Velike Kladuše a lokalne vlasti suočene su s ogromnim logističkim problemima vezanim za smještaj migranata i njihovu prehranu.
Predsjednik županijske vlade Husein Rošić u petak je potvrdio kako je napokon dogovoreno da se veliki kamp za smještaj migranata locira u mjestu Medeno polje na putu od Bihaća ka Bosanskom Petrovcu.
“Tu postoji sve što je potrebno, struja, voda i cestovni prilaz a lokacija je dvadeset kilometara udaljena od granice s Hrvatskom što zadovoljava i inozemne donatore”, kazao je Rošić.
Ranije predlagane lokacije poput jednog od napuštenih objekata “Agrokomerca” kod Velike Kladuše otpisane su jer Europska unija nije željela financirati izgradnju izbjegličkog centra u neposrednoj blizini granice BiH s Hrvatskom.
Vlada Češke najavila je kako će narednog tjedna odobriti donaciju u vrijednosti od milijun eura namijenjenu kupnji opreme za Graničnu policiju BiH poput termovizijskih kamera i dronova radi učinkovitije kontrole granica prema Srbiji i Crnoj Gori otkuda trenutačno svakog tjedna u BiH ulazi najmanje 400 ilegalnih migranata.
Češki ministar unutarnjih poslova Jan Hamaček kazao je u Pragu kako je njegov dugoročni prioritet da balkanska izbeglička ruta ostane zatvorena.
“BiH je jedno od mjesta na Balkanu gdje je najveći rizik i naše angažiranje je tu ključno. To je naša dugoročna politika”, kazao je Hamaček.
(Hina)
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?