Vlasti Republike Srpske pokušavaju nijekati genocid u Srebrenici i traže poništenje izvješća iz 2004. kojim su potvrđene činjenice o tom zločinu, a izaslanik galvnog tajnika UN-a pridružio se kritikama na račun Republike Srpske.
U izjavi Dienga koja je u petak medijima dostavljena iz ureda UN-a u Sarajevu stoji da je odbacivanje nalaza povjerenstva vlade RS za Srebrenicu iz 2004. godine korak unatrag za Bosnu i Hercegovinu, da podriva vladavinu prava te domaće i međunarodne napore koji teže postizanju pravde za žrtve zločina počinjenih protiv pripadnika svih etničkih skupina tijekom rata od 1992. do 1995. godine.
– Trenutak donošenja ove odluke će vjerojatno prouzročiti dodatne napetosti prije općih izbora 7. listopada i naštetiti naporima za izgradnju dugotrajne stabilnosti i izgradnje mira u BiH – rekao je Dieng.
Iz UN-a podsjećaju kako je povjerenstvo vlade Republike Srpske precizno ustanovilo da je od 10. do 19. srpnja 1995. godine između sedam i osam tisuća bosanskih muslimana nestalo na području Srebrenice i da su tisuće njih ubijene na način koji predstavlja teško kršenje međunarodnog humanitarnog prava.
Brojni među tim zaključcima u međuvremenu su verificirani i potvrđeni presudama domaćih i stranih sudova.
Dieng je tijekom posjeta Balkanu u veljači 2018. godine također upozorio kako je očevidno da se zbivanja iz prošlosti zlorabe u političke svrhe.
– Nepovjerenje i izravno neprijateljstvo između političkih lidera koji predstavljaju različite konstitutivne narode sprječavaju bilo kakav značajniji napredak prema pomirenju – rekao je Dieng izražavajući sada zabrinutost zbog odbacivanja sudskih presuda, glorificiranja ratnih zločinaca i njihovih zločina, imenovanja osuđenih ratnih zločinaca na javne pozicije i negativnog utjecaja koji ovakva zbivanja imaju na proces izgradnje mira u državi.
Odluku parlamenta RS donesenu ranije ovog tjedna o stavljanju izvan snage izvješća iz 2004. godine o ratnim zločinima u Srebrenici i o upostavi novog povjerenstva koje bi te nalaze trebalo revidirati ranije su kritizirali i iz State Departmenta te iz gotovo svih važnijih međunarodnih organizacija koje djeluju u BiH.
Vlasti u RS-u te kritike uglavnom ignoriraju, a predsjednik entiteta Milorad Dodik kazao je da je reagiranje State Departmenta temeljeno “na lažnim informacijama” koje dolaze iz veleposlanstva SAD u Sarajevu.
Mediji u RS-u koje kontrolira Dodikova vlast otišli su i korak dalje objavivši kako su potporu povlačenju izvješća dali i ratni vojni i politički lider bosanskih Srba Radovan Karadžić i Ratko Mladić, obojica osuđeni ratni zločinci.
“Karadžić i Mladić u potpunosti podržavaju odluku parlamenta RS da odbaci izvješće povjerenstva o zbivanjima u i oko Srebrenice u srpnju 1995. godine, kako bi se utvrdila puna istina i dokazala i srpska stradanja”, izjavio je Milorad Kojić, čelnik Centra za istraživanje ratnih zločina pri vladi RS koji je u četvrtak posjetio dvojicu ratnih zločinaca u pritvoru u Den Haagu.
(Hina)
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?