Site icon NacionalniPortal.hr – najnovije vijesti iz Hrvatske

Američki sud zabranio upotrebu pesticida klorpirifosa

monsanto

epa06942458 (FILE) - The herbicide Roundup, which contains glyphosate, pictured in a garden in Hoechenschwand, Germany, 18 October 2017 (reissued 11 August 2018). Roundup is manufactured by the Monsanto company, a unit of German pharmaceutical company Bayer AG, in St. Louis, USA. Monsanto was ordered to pay 289 million US dollars by San Francisco's Superior Court of California, USA, because of damages to school groundskeeper Dewayne Johnson who alleged the company's glyphosate-based weed-killers, including Roundup, caused him cancer. EPA/STEFFEN SCHMIDT

Presuda saveznog žalbenog suda stiže nekoliko dana pošto je sud u San Franciscu presudio da američki proizvođač sjemena i pesticida Monsanto mora platiti gotovo 290 milijuna dolara odštete jer nije tužitelja Dewaynea Johnsona, oboljelog od karcinoma, obavijestio o opasnosti svojeg herbicida Roundupa koji sadrži glifosat, čime je američki vrtlar pobijedio agrokemijsku tvrtku u povijesnom suđenju.

Američki savezni žalbeni sud promijenio je odluku administracije Donalda Trumpa da navodno štetni pesticid klorpirifos ostavi na tržištu i naložio njegovo uklanjanje iz prodaje u roku od 60 dana, pišu američki mediji.

Žalbeni sud za deveti okrug naredio je Agenciji za zaštitu okoliša (EPA) da ukloni klorpirifos iz prodaje u Sjedinjenim Državama u idućih 60 dana jer postoje brojni znanstveni dokazi da čak i izloženost maloj količini te supstance može oštetiti mozak beba, prenosi Reuters.

Zabranu klorpirifosa predložila je još 2015. godine administracija bivšeg predsjednika Baracka Obame, ali je Trumpov direktor EPA-e Scott Pruitt odmah po stupanju na dužnost objavio da neće nastaviti s tim procesom.

Pruitt je ujedno u ožujku prošle godine odbacio peticiju skupina za zaštitu okoliša koje su pozvale na zabranu upotrebe tog pesticida u uzgoju voća, povrća i orašastih plodova i podigle tužbu zajedno s farmerima.

KLORPIRIFOS

EPA je razmatrala zabranu klorpirifosa desetljeće prije no što je Trump za njezinog direktora imenovao Scotta Pruitta, republikanca iz Oklahome koji je prije te funkcije bio veliki protivnik regulacija za zaštitu okoliša i nekoliko puta tužio tu agenciju.

Ekolozi tvrde kako su ljudi izloženi štetnim elementima u klorpirifosu ne samo dok konzumiraju hranu koja sadrži njegove ostatke, nego i pijući vodu kontaminiranu tim pesticidom. Svjetska zdravstvena organizacija klasificira ga umjereno riskantnim za ljude, a Europska unija daje uporabnu dozvolu najmanje do siječnja 2019. godine.

Sud je u odvojenoj odluci presudio i da je Pruitt prekršio nekoliko federalnih zakona ignorirajući zaključke znanstvenika svoje bivše agencije o štetnosti klorpirifosa.

Pruitt je dao ostavku s funkcije direktora agencije ranije ovog ljeta nakon niza skandala koji su izašli u javnost. Sve je počelo trošenjem za putovanja u prvom razredu ili u zrakoplovima unajmljenim na račun poreznih obveznika, nakon čega je otkriven pretjeran broj čuvara koji su ga pratili 24 sata dnevno za dvostruko veće honorare od uobičajenih te telefonska kabina koju je ugradio u svoje urede u Washingtonu za 43 tisuće dolara.

(Hina)

Exit mobile version