Nema više pušenja u restoranima u Austriji!
Službenom peticijom koju su pokrenuli liječnici skupljeno je 881.569 potpisa ili blizu 14 posto biračkog tijela i više od 10 posto stanovništva, prema službenim rezultatima objavljenim u ponedjeljak navečer.
Na austrijsku krajnju desnicu na vlasti sve je jači pritisak kako bi je prisilili da organizira referendum o zabrani pušenja u restoranima u toj zemlji koja više ne želi biti posljednji pušački raj kontinenta.
Trinaest godina nakon prvih pokušaja zabrane pušenja u restoranima i kavanama, Austrija ostaje među posljednjim zemljama Europe u kojoj se može pušiti u lokalima, što sablažnjava liječnike.
Socijaldemokrati i konzervativci su 2015. usvojili zakon koji predviđa totalnu zabranu pušenja u restoranima, koji je trebao stupiti na snagu u svibnju ove godine.
Ali taj zakon je opozvan pod pritiskom krajnje desne stranke FPOe: njezin čelnik Heinz-Christian Strache, i sam pušač, osnivanje koalicije s konzervativcima kancelara Sebastiana Kurza u prosincu uvjetovao je odustajanjem od tog zakona.
Pušenje je moguće u Austriji u lokalima koji imaju odvojene prostorije za pušenje.
“Zakon o zabrani pušenja je ukinut suprotno trendovima u svijetu”, istaknuli su liječnici i podsjetili da oko 13.000 osoba godišnje umre od posljedica pušenja u Austriji, trećoj zemlji po stopi pušača u Europskoj uniji, navodi Eurostat (30 posto starijih od 15 godina) i jednoj od onih u kojima su cigarete najjeftinije.
Mobilizacija pokrenuta peticijom suočila je u utorak FPOe s njezinim kontradikcijama, razvoj izravne demokracije je jedno od glavnih obećanja te stranke, a FPOe je ponovila u utorak da odbija organizirati referendum o pitanju pušenja.
Nova šefica socijaldemokratske oporbe, Pamela Rendi-Wagner u utorak je istaknula da “ukoliko poziv na više direktne demokracije nije samo prazno izborno obećanje, vlada mora organizirati referendum o pušenju”.
Austrijski vicekancelar Heinz-Christian Strache je naglasio da “više od 85 posto” birača nije potpisalo peticiju protiv pušenja i da nije skupljeno 900.000 potpisa, čime bi se automatski pokrenuo referendum.
“Pritisak na vladu raste i za FPOe će biti teško objasniti zašto ne organizira referendum”, ocijenio je u utorak list Kronen Zeitung, čiju je analizu prenio cjelokupni tisak.
Nekoliko utjecajnih osoba, među kojima gradonačelnici Graza i Salzburga, također su u utorak pozvali na organiziranje referenduma jer ga zbog broja potpisa drže nezaobilaznim.
I cijela oporba je tog mišljenja poput liberalne stranke Neos koja je istaknula da su građani dali “jasan znak” da ne žele da Austrija i dalje bude “pepeljara Europe”.
Kancelar Sebastian Kurz, nepušač, nije se želio izjasniti o tom pitanju, jer je poništenje zakona protiv pušenja upisano u koalicijski pakt zaključen s FPOe krajem 2017.
(Hina)
FOTO: Pixabay
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?