Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je u ponedjeljak da će policija provoditi sigurnosnu mjeru zabrane ili ograničenja održavanja privatnih okupljanja u skladu s Ustavom i prema dojavama, a neće samoinicijativno tražiti izvore privatnih događanja.
“Policija sigurno neće okolo tražiti izvore takvih zbivanja, ali svi oni koji žele dobro hrvatskim građanima, vjerujem da će prijaviti takva okupljanja jer nam je cilj spriječiti širenje virusne bolesti”, rekao je Beroš novinarima nakon sjednice Vlade.
Policija neće postupati samoinicijativno, već će kao i do sada postupati u vezi dojava, sukladno Ustavu i zakonima, kao što je to u slučaju buke, nepredviđenih okolnosti, provale, vatre ili sličnoga, naglasio je. O tome će više reći službenici Ministarstva unutarnjih poslova, dodao je Beroš.
Također, kada je riječ o kažnjavanju fizičkih osoba na licu mjesta, istaknuo je da će to biti sukladno odredbama Prekršajnog zakona, što znači da će se moći određivati mandatna kazna od 250 kuna, umjesto predviđenih 500 kuna.
Na pitanje je li sada riječ o izvanrednoj situaciji koja zahtijeva aktivaciju članka 17. Ustava RH, s obzirom na uvođenje kazni, Beroš je odgovorio da nije.
“Ovo je novi element u Zakonu o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti koji je vrlo dobrodošao gledajući širi kontekst. Nismo sretni što ga uvodimo, međutim pogledajte okolnosti diljem Europe pa će sve biti jasno”, rekao je ministar zdravstva.
Upitan što je s udrugama i vjerskim zajednicama s obzirom na to da se predloženim zakonom propisuju sankcije samo za pravne osobe, za odgovornu osobu u pravnoj osobi, fizičku osobu obrtnika i fizičku osobu koja obavlja drugu samostalnu djelatnosti te za fizičke osobe koje se ne pridržavaju donesenih sigurnosnih mjera, Beroš je rekao da se za njih u ovom trenutku ne predviđaju sankcije.
“Analizirali smo okolnosti i rizike. Već smo imali izmjene i dopune Zakona, pratit ćemo situaciju i prilagođavati se novim okolnostima. Ovo nerado radimo, no usmjereno je ka sprječavanju širenja virusne zaraze. Analiziramo sve elemente koji su važni, u ovom trenutku smo procijenili da su ova tri elementa od najvažnijeg utjecaja na mogućnost širenja virusne bolesti”, pojasnio je Beroš.
Izmjene Zakona će na snagu stupiti nakon što budu prihvaćene u Hrvatskom saboru i objavljene u Narodnim novinama.
Vezano za žalbe građana da ne mogu doći do liječnika obiteljske medicine, Beroš je istaknuo da su vremena složena za čitav zdravstveni sustav s obzirom na brojeve novozaraženih i hospitaliziranih.
“Zadovoljan sam kao ministar i zahvaljujem svim zdravstvenim djelatnicima na svemu što rade. Svi smo opterećeni i bilo je i određenih zamolbi s moje strane. Međutim, sustav odgovara na novonastalu situaciju, prilagođavajući se”, rekao je.
Zbog specifične situacije, ne toliko zbog nedostupnosti primarnih zdravstvenih djelatnika, nego zbog specifične situacije i mjera koje na neki način određuju kada se tko može javiti, ponekad dolazi do problema s ostvarivanjem prava na zdravstvenu zaštitu, dodao je.
“Mislim da je dobro i korisno da se svi faktoru koji u tome sudjeluju, uključujući i HZZO uključe aktivno i da unaprijedimo zdravstveni sustav”, poručio je Beroš.
(Hina)
foto: screenshot
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?