Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je da će hrvatski zdravstveni sustav moći odgovoriti i na veće brojke oboljelih od covida-19 ukoliko ne dođe do neke “posvemašnje kataklizme”, pri čemu će se u narodnom razdoblju povećati broj testiranja.
Beroš je u Dnevniku N1 televizije, osvrčući se na današnjih rekordnih 219 novozaraženih, kazao da Hrvatska povećava broj testiranja jer je to, tvrdi, dobar način da se zaštiti zdravstveni i sustav socijalne skrbi.
“Sigurno ćemo u narednom periodu povećati broj testiranja. Naša strategija se prilagođava trenutku. Sada malo mijenjamo strategiju i sigurno je da ćemo s jeseni povećati broj testiranja, na što smo spremni”, kazao je.
Beroš je naveo kako je u jednom trenutku reagirao kad je vidio da je nesrazmjer između cijene testiranja i onoga koliko se za nj plaćalo, te da je tada HZZO “napravio prilagodbe stvarnoj cijeni“, ali i dodao da upravna vijeća pojedinih zdravstvenih ustanova mogu sama definirati cijene za privatna testiranja.
Tehnologija iz dana u dan napreduje i jedan veliki proizvođač nudi kvalitetna testiranja za daleko manje cijene, napomenuo je ministar.
Ustvrdio je da hrvatski zdravstveni sustav treba biti učinkovitiji i pronaći racionalniji način organiziranja, ali da neće biti ušteda na liječenju i testiranjima.
Osvrćući se na izjave slovenskog glasnogovornika slovenske Vlade Jerka Kacina da je situacija u Hrvatskoj dramatična, Beroš je kazao da Kacin nije upućen u situaciju u zdravstvenom sustavu u Hrvatskoj.
“Dovoljno je pogledati ukupan broj turista koji su ove godine boravili u Hrvatskoj i broj zaraženih te vidjeti da je situacija daleko od alarmantne i dramatične”, rekao je i dodao da se i sada 80 tisuća slovenskih turista u Hrvatskoj osjeća sigurno
Legitimno je da se spriječi unos zaraze u svoju državu, poglavito pred početak škole, ali nije dobro da situaciju u Hrvatskoj pokazuju dramatičnijom nego što ona doista jest, istaknuo je.
Naveo je da hrvatski premijer i nekoliko ministara svakodnevno razgovaraju je slovenskim kolegama i, prema Berošu, postoji razlika između njihove službene politike i onoga što oni neformalno govore.
Postoje, navodi, veliki politički pritisak u Sloveniji da se ograniči širenje zaraze, pa “onda političari ponekad poduzimaju mjere koje nekako prelaze objektivne okolnosti”, kazao je.
Na pitanje je li moguće je i Njemačka ‘zacrveni’ Hrvatsku, odgovorio je kako je to moguće, ali je na Hrvatskoj da i dalje brine o broju oboljelih, da upozorava na rizične situacije i detektira žarišta.
Važno je naglasiti da preko jedne trećine oboljelih dolazi iz broja kontakata od oboljelih, situacija je pod kontrolom, što će biti na jesen nije moguće reći, zaključio je Beroš.
(Hina)
foto: unsplash
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?