Nacionalni portal logo za ljude sa stavom, portal sa stavom!

Sport

Brojni rekord obilježili hrvatsku pobjedu

Hrvatska je prvi put nakon 20 godina dobila jednu utakmicu nokaut faze na nekom velikom natjecanju

Objavljeno 02.07.2018
Alan Srčnik

Hrvatsku pobjedu u susretu osmine finala svjetskog prvenstva protiv Danske u Nižnjem Novgorodu obilježile su brojne zanimljivosti i rekordi.

Hrvatska je prvi put nakon 20 godina dobila jednu utakmicu nokaut faze na nekom velikom natjecanju. Posljednji put to nam je uspjelo 1998. u Francuskoj kada smo na putu do svjetske bronce u osmini finala pobijedili Rumunjsku.

Nakon toga ‘Vatreni’ su samo dva puta izborili plasman u drugi krug natjecanja i oba puta ispali. Na Europskom prvenstvu 2008. u Austriji i Švicarskoj u četvrtfinalu smo nakon lutrije kaznenih udaraca ispali od Turske, a prije dvije godine na EP-u u Francuskoj u osmini finala od Portugala.

U povijest se upisao i Danijel Subašić koji je postao tek drugi vratar koji je obranio tri kaznena udarca. Prvi je to bio Portugalac Ricardo na SP-u 2006. godine. Portugal je tada u četvrtfinalu pobijedio Englesku 3-1, a Ricardo je zaustavio udarce Lampardu, Gerrardu i Carragheru.

Hrvatska je u Nižnjem Novgorodu prvi put u povijesti na svjetskim i europskim prvenstvima dobila neku utakmicu boljim izvođenjem jedanaesteraca.

Hrvatsko – danski okršaj bila je tek druga utakmica u povijesti svjetskih prvenstava u kojoj su obje momčadi zabile gol u prvih pet minuta. Prva je bila na posljednjem World Cupu 2014. kada je Argentina pobijedila Nigeriju 3-2. Lionel Messi je zabio za 1-0 u 3. minuti, a minutu kasnije izjednačio je Ahmed Musa.

Zatresavši mrežu Danijela Subašića u 57 sekundi utakmice, Mathias Jorgensen je postigao najbrži pogodak na svjetskom prvenstvu u Rusiji, međutim njegov gol nije niti među 10 najbržih u povijesti svjetskih prvenstava.

Jučerašnji dan bio je tek drugi u povijesti svjetskih prvenstava u kojem su obje utakmice razriješene izvođenjem jedanaesteraca nakon što je i Rusija protiv Španjolske slavila ‘udarcima s kreča’.

Prvi put se to dogodilo 21. lipnja 1986. kada su Brazil i Njemačka u četvrtfinalu boljim izvođenjem jedanaesteraca slavili protiv Francuske i Meksika.