Neka od tih najčešćih novinarskih pitanja su – koliko je osnovnih i srednjih škola u hrvatskome školskom sustavu, koliko ima učenika i koliki je njihov broj po razredu, koliko je ponavljača i učenika s teškoćama – upravo su to podaci koji će se moći iščitati iz aplikacije, a predstavila ju je ministrica Divjak.
Aplikaciju je izradio djelatnik Službe za informacijsku infrastrukturu Ministarstva znanosti i obrazovanja Ronald Reiner i ona je, kako je uvodno istaknula ministrica Divjak rezultat njegova kreativnog odgovora na pitanja koja najčešće postavljaju novinari.
Na brifingu za novinare u Ministarstvu znanosti i obrazovanja ministrica je rekla i kako je riječ o aplikaciji koja je veliki korak u digitalizaciji ministarstva.
Uz napomenu da su to “živi” podatci koji se stalno ažuriraju, Divjak je spomenula da su u Hrvatskoj trenutačno 1343 matične ustanove i 1195 područnih ustanova. Aplikacija, među ostalim, daje podatke o tome tko su osnivači škola, koliko je osnovanih matičnih ustanova u županijama, pa ih je tako najviše u Gradu Zagrebu – ukupno 179, a najmanje u Brodsko-posavskoj županiji – 33.
Ministrica je podsjetila kako je nedavno izjavila da je prosječan broj učenika po razredu između 17 i 18 učenika, na što se referiralo kao na netočan podatak.
Aplikacija daje isti podatak, odnosno da je prosječan broj učenika u školama 17 do 18 učenika, a taj broj varira od prosječno 20 učenika u razredu u školama u Zagrebu, do prosječno 13 učenika u razredu u školama u Ličko-senjskoj županiji.
Broj je nešto veći u srednjim školama, a posebno u gimnazijama gdje u razredu ima prosječno 20 učenika, dok je u srednjim strukovnim školama u razredu prosječno 13 do 14 učenika.
U HRVATSKOJ JE PUNO MANJE UČENIKA NEGO PRIJE PET GODINA…
Ministrica je iznijela brojne podatke i pozvala novinare da im oni posluže za analize hrvatskoga školskog sustava, a jedan od tih podataka koji, smatra, zaslužuje veliku pozornost je taj da je danas u Hrvatskoj ukupno devet posto učenika manje nego prije pet godina.
Odnosno, u svim školama u Hrvatskoj sada je 463.888 učenika što je za nešto više od 45 tisuća manje nego prije pet godina. Jedino je u Primorsko-goranskoj županiji nešto više učenika nego li ih je bilo prije pet godina, a porast je nešto manji od jedan posto.
Pri tomu su, objasnila je, različiti podatci za osnovne i srednje škole, pa je tako u osnovnim školama četiri posto učenika manje nego prije pet godina, dok je u srednjim škola taj postotak puno veći i iznosi 17,86 posto. Najveći zabilježen pad je u strukovnim trogodišnjim školama i iznosi čak 30 posto.
Na aplikaciji se mogu pronaći i podatci o ponavljačima, što je također jedno od čestih novinarskih pitanja. Tako je najveći broj ponavljača u sedmom razredu osnovne škole i u prvom razredu srednje škole.
Ista situacija je i u visokom obrazovanju gdje je, napomenula je Divjak, na prvoj godini studija odljev studenata između deset do čak 50 posto.
Aplikacija donosi i podatke o učenicima s teškoćama kojih je u svim programima oko 28 tisuća. Pri tomu, objasnila je ministrica, pod teškoćama se podrazumijeva i nedovoljno poznavanje hrvatskoga jezika.
Divjak je najavila kako će sadržaji na aplikaciji biti upotpunjeni, primjerice, i sadržajima o ocjenama učenika i njihovim izostancima.
Jedno od novinarskih pitanje upućenih ministrici bilo je i da nedostaju podatci o nastavnicima, uz primjedbu kako njihov broj raste. Ministrica Divjak potvrdila je da broj nastavnika doista raste, ali da se ova aplikacija odnosi samo na podatke iz matica za učenike.
(Hina)
FOTO: HINA/ Daniel KASAP/ dk
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?