Jeste li znali da 28. studenog obilježavamo Međunarodni dan Mediterana? Dan je to kada bismo trebali itekako dobro promisliti o ovom našem komadiću Zemlje, osvrnuti se oko sebe i razmisliti što bi svatko od nas mogao napraviti kako bismo sačuvali prelijepi Mediteran – jedno od najidealnijih mjesta za život. Povodom ovog dana u Zagrebu se postavlja izložba fotografija autora s područja Mediterana.
Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva u suradnji sa Zakladom Anna Lindh i u suradnji s osam veleposlanstava država članica Europske unije na Mediteranu (MED9), treću se godinu zaredom uključuje u obilježavanje Međunarodnog dana Mediterana kroz aktivnosti u okviru programa “Djelujmo ZA Mediteran”/“Act4Mediterranean”. Ovogodišnje obilježavanje u znaku je izložbe „Lica Mediterana 2.0” u Galeriji Kranjčar u Zagrebu koju zajednički organiziraju Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, Hrvatska mreža za suradnju na Euro-Mediteranu, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske te četiri veleposlanstva u Republici Hrvatskoj iz inicijative MED9: Veleposlanstvo Kraljevine Španjolske, Veleposlanstvo Talijanske Republike, Veleposlanstvo Helenske Republike i Veleposlanstvo Republike Slovenije.
Izložba će okupiti fotografe iz zemalja MED9, koji će predstaviti presjek tema važnih za Mediteran – od kulture, prirode, mladih, žena, novih tehnologija, demografije do klimatskih promjena i drugih izazova/potencijala na Mediteranu. Izložbu ćete moći razgledati od 28. studenog od 14:00 sati do 4. prosinca.
Ova izložba svojevrsni je nastavak prve izložbe fotografija „Lica Mediterana”, koju je 2010. godine postavila Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva u suradnji s koordinatorima nacionalnih mreža Zaklade “Anna Lindh” iz Bugarske, Cipra, Crne Gore, Grčke i Libanona.
Kroz obilježavanje Međunarodnog dana Mediterana podsjećamo se da je u kontekstu europske kulture i vrijednosti na kojima počiva, Mediteran odavno prepoznat kao njihovo izvorište. Kroz svoju je povijest pa sve do današnjeg vremena bio prostor prožimanja, susreta, razmjena, ali i različitih izazova koje donose suvremena globalna kretanja. U kontekstu međunarodne suradnje i razvoja kvalitetnih multilateralnih odnosa, važnost suradnje i održavanja dijaloga te međukulturalne razmjene među državama na mediteranskom prostoru, u novije je vrijeme inicijalno prepoznata kroz pokretanje Barcelonskog procesa u studenome 1995. godine, koji je zamišljen kao okvir za produbljivanje bilateralnih i regionalnih odnosa između tadašnjih 15 članica Europske unije i 14 mediteranskih zemalja partnera.
Na njegovim je temeljima 2004. godine osnovana Euro-mediteranska zaklada za dijalog među kulturama ”Anna Lindh” (ALF), čija je glavna uloga promicanje dijaloga među kulturama euro-mediteranske regije.
Međunarodni dan Mediterana pruža priliku za promicanje međukulturalne razmjene, slavljenja suradnje, prihvaćanja različitosti i jačanja veza među mediteranskim zemljama, slavi zajednički identitet, zajedničko nasljeđe i ljubav prema Mediteranu. To je također podsjetnik da naše sličnosti uvelike pobjeđuju naše razlike i da svi dijelimo mediteranski identitet.
FOTO: Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva i Zaklada Anna Lindh
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?