Na jubilarnom 10. Forumu Strategije EU za jadransko-jonsku regiju (EUSAIR), održanom na Kreti, Hrvatska je ponovno pokazala snažnu predanost razvoju održive, uključive i povezane regije. Kroz sudjelovanje na panelima i tematskim stupovima, hrvatski su predstavnici istaknuli važnost interregionalne suradnje, očuvanja kulturne baštine, uključivanja mladih u procese odlučivanja te razvoja socijalnih inovacija.
Državna tajnica Zrinka Raguž iz Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU poručila je kako je „EUSAIR ključan alat za jačanje kohezije i europske integracije zapadnog Balkana“, posebno naglasivši potrebu za rješavanjem stambene krize te ulogu mladih u oblikovanju europskih politika.
„Ponosni smo na posljednjih 10 godina EUSAIR-a i vjerujemo da će u idućem desetljeću biti još dinamičniji i da će doprinijeti razvoju cijele regije. Ne možemo govoriti o jakoj EU bez kohezijske politike i interregionalne suradnje, što nam treba biti prioritet, baš kao i intergracija tzv. zapadnog Balkana u EU“, rekla je Raguž.
U okviru panela o održivom turizmu, Senka Daniel iz Ministarstva turizma i sporta istaknula je mediteransku prehranu kao kulturnu i turističku vrijednost regije.
„Promocija mediteranske prehrane igra značajnu ulogu u očuvanju i unapređenju kulture, turizma i identiteta regije u cjelini. Korištenje i promocija mediteranske prehrane, organskih proizvoda i proizvoda izvornog podrijetla mogu potaknuti održivi gospodarski rast i diversifikaciju proizvoda i usluga u ruralnim i manje turistički razvijenim područjima. Promocija lokalnih proizvoda usko je povezana s praksama održivog turizma te doprinosi poboljšanju ekonomske održivosti u ruralnim zajednicama i smanjenju ekonomske nejednakosti između ruralnih i urbanih područja“, rekla je Daniel.
Dunja Šare, koordinatorica 5. stupa iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Republike Hrvatske, naglasila je kako su socijalne inovacije sada službeno integrirane u revidirani Akcijski plan EUSAIR-a, potvrđujući predanost EU-a izgradnji inkluzivnije i društveno otpornije Europe.
Zaključeno je kako su potpora politika, međusektorska suradnja te integracija digitalne i zelene tranzicije ključni preduvjeti za daljnji razvoj socijalnih inovacija. Razmjena iskustava i uspješnih modela među zemljama dodatno je potvrdila makroregionalnu predanost izgradnji otpornih, uključivih društava, u kojima građani nisu samo korisnici, nego aktivni pokretači promjena.
Značajnu ulogu na Forumu imalo je i EUSAIR Vijeće mladih, gdje su mladi iz Hrvatske i regije ukazali na izazove poput klimatskih promjena, neusklađenosti obrazovanja i tržišta rada te problema s pristupačnim stanovanjem. Mladi su zatražili stvarno uključivanje u kreiranje politika, a hrvatski predstavnici podržali su njihovu participaciju kao ključnu za budućnost regije.
Sjeverna Makedonija na kraju je i službeno preuzela predsjedavanje EUSAIR-om od Grčke, uz posvećenost jačanja regionalne suradnje, kohezijskih i politika inkluzivnog rasta. Sudionici su se složili kako su snažne regije temelj snažne Europske unije te da je ključan zajednički trud i suradnja svih stakeholdera, od nacionalnih vlasti, preko akademske i civilne zajednice do građana.
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?