Sport

Hrvatska – Nigerija 2-0

Objavljeno 16.06.2018
Alan Srčnik

U susretu 1. kola D skupine Svjetskog prvenstva u Kalinjingradu su nogometaši Hrvatske svladali Nigeriju s 2-0 (1-0).

Hrvatska je povela autogolom Oghenekaroa Eteba koji je skrenuo u svoju mrežu udarac glavom Marija Mandžukića. U 70. minuti nigerijski branič William Ekong je srušio Mandžukića u kaznenom prostoru , a brazilski sudac Ricci dosudio jedanaesterac kojeg je sigurno realizirao Luka Modrić.

Hrvatska je zadnji puta na svjetskim prvenstvima slavila u prvoj utakmici daleke 1998. godine i to protiv Jamajke (3-1).

Hrvatska nogometna reprezentacija pobjedom 2-0 (1-0) protiv Nigerije u Kalinjingradu započela je svoj nastup u skupini D na Svjetskom prvenstvu.

Prvi pogodak za “vatrene” bio je autogol Oghenekara Eteba u 32. minuti, dok je pobjedu potvrdio Luka Modrić iz kaznenog udarca u 71. minuti.

Nakon punih 20 godina Hrvatska je nastup na Svjetskom prvenstvu započela pobjedom, tada je na startu puta prema bronci sa 3-1 svladana Jamajka, a sada su tri boda upisana protiv vrlo dobre Nigerije.

Hrvatska je do pobjede stigla iako nije prikazala osobito kvalitetnu igru. Izbornik Zlatko Dalić odlučio je susret započeti s iznimno ofenzivnom postavom, Kramarićem na poziciji ofenzivnog veznjaka, Rebićem i Perišićem na krilima i Mandžukićem u vršku napada. Kako su im “leđa” čuvali Modrić i Rakitić, bilo je za očekivati kako će Hrvatska dominirati u posjedu lopte, a s toliko napadačkog talenta prilike za pogodak su praktički bile osigurane.

No, iako je imala veći posjed lopte Hrvatska u prvih 45 minuta ustvari nije uputila niti jedan udarac u okvir nigerijskog gola, a do pogotka je stigla nespretnom reakcijom Eteba. Stručni stožer hrvatske reprezentacije u pripremi utakmice ocijenio je kako se Nigerija loše brani od prekida, a to se pokazalo točnim u 32. minuti. Modrić je izveo udarac iz kuta kojega je na prvoj vratnici dočekao Rebić i glavom proslijedio loptu u sredinu kaznenog prostora gdje je bio Mandžukić. Udarac glavom u padu našeg napadača najvjerojatnije bi prošao pored vratiju, ali je na putu u gol-aut lopta prošla ispod noge Eteba, promijenila smjer i završila u donjem desnom kutu nemoćnog Uzoha.

Prije i poslije pogotka Hrvatska je uspjela odigrati po jednu dobru akciju koju su nepreciznim udarcima završavali Perišić i Kramarić. Perišić je tukao nogom sa 17-ak metara u 14. minuti nakon kombinacije Rebića i Mandžukića, dok je Kramarić pokušao glavom sa 10-ak metara nakon ubačaja Rakitića, no oba ta pokušaja prošla su preko grede.

Nigerija tijekom čitavog prvog poluvremena nije stvorila ozbiljniju šansu, no u nastavku su afrički predstavnici započeli daleko odlučnije. Zagospodarili su terenom u prvih 15-ak minuta i u par navrata ozbiljnije zaprijetili Subašiću. Već u 47. minuti je Balogun visoko skočio nakon kornera, ali je njegov udarac uspio blokirati Mandžukić. Prvi udarac u okvir gola gledatelji su vidjeli u 59. minuti, no pokušaj glavom Ighala lako je pokupio Subašić.

Pitanje pobjednika bilo je riješeno u 71. minuti. Branič Nigerije Ekong s dvije je ruke oko vrata obavio Mandžukića i onemogućio ga u skoku nakon ubačaja iz kuta, a brazilski sudac Ricci pokazao je na bijelu točku. Siguran izvođač bio je kapetan Modrić.

U samoj završnici Kovačić je mogao i povisiti na 3-0, ali nakon što je dobro utrčao u kazneni prostor uputio je slabašan udarac sa šest-sedam metara kojega je ukrotio Uzoho.

Ranije u subotu su u prvoj utakmici ove skupine Argentina i Island odigrali 1-1 (1-1), pa nakon prvog kola Hrvatska vodi s tri boda, slijede Argentina i island sa po jednim te Nigerija bez bodova.

Sljedeći nastup Hrvatska će imati 21. lipnja u Nižnjem Novgorodu gdje  će joj od 20 sati suparnik biti Argentina.

HRVATSKA – NIGERIJA 2-0 (1-0)