Nacionalni portal logo za ljude sa stavom, portal sa stavom!

Gospodarstvo

Hrvatski i slovenski proizvođači zajednički brendiraju ovčji sir iz Istre

Istarski ovčji sir može se proizvoditi samo na području slovenske i hrvatske Istre, uključujući kvarnerske otoke

Objavljeno 24.02.2021
Ivona Amidžić

Hrvatski i slovenski proizvođači ovčjeg sira iz područja Istre pokrenuli su inicijativu za zajedničko brendiranje svog proizvoda u Europskoj uniji, potvrdila je u utorak slovenska vlada.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i hrane dobilo je zahtjev za zaštitu istarskog ovčjeg sira sa zaštićenom oznakom izvornosti u Europskoj uniji, a prijavu su pripremili slovenski i hrvatski proizvođači ovog sira.

Istarski ovčji sir može se proizvoditi samo na području slovenske i hrvatske Istre, uključujući kvarnerske otoke. Za proizvodnju se koristi sirovo ili pasterizirano mlijeko ovaca uzgajanih isključivo na tom zemljopisnom području, priopćilo je ministarstvo.

Da bi se postigla zaštita, ovce se moraju hraniti ispašom na pašnjacima, uz mogućnost prihrane sušenom lucernom, sijenom i žitaricama, poput grubo mljevenih žitarica kukuruza, ječma i zobi.

Osobitosti svojstava i kvalitete istarskog ovčjeg sira rezultat su poluekstenzivne metode uzgoja ovaca, sastava mlijeka autohtone pasmine istarska pramenka te duge tradicije i umijeća proizvodnje ovčjeg sira u obalnom području Slovenije i Hrvatske, navodi slovensko ministarstvo.

Istarski ovčji sir nije jedini proizvod za čije su se brendiranje oznakom izvornosti ili zaštićenog geografskog podrijetla odlučili slovenski i hrvatski proizvođači iz ovog mediteranskog podneblja.

Zajedničkom aplikacijom već su dobili zaštitu izvornosti za istarsko-istrski pršut i istarsko-istrsko maslinovo ulje. Nedavno su najavili i sličnu akciju za izvorni istarski  med.

(Hina)

foto: unsplash

Tagovi: brendiranje, hrvatska, istra, ovčji sir, sir, slovenija,

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?
Poziv

VIŠE IZ KATEGORIJE