Pravno obvezujući sporazum Beograda i Prištine ključna je točka za europski put Srbije i Kosova i bit će temelj za održivu regionalnu stabilnost, poručila je u ponedjeljak u beogradskim medijima austrijska ministrica za Europu, integracije i vanjske poslove Karin Kneissl, sugerirajući Srbiji i Kosovu da se ugledaju na Francusku i Njemačku.
“Euroska unija stalno naglašava važnost dijaloga između Beograda i Prištine. Zemlje EU su više nego oprezne u pogledu uvoza otvorenih pitanja od novih članica i odlučne su da u budućnosti ne dođe do takve situacije”, istaknula je u intervjuu Večernjim novostima Kneissl.
Podsjećajući da je europska agenda potraga za sveobuhvatnom normalizacijom odnosa u obliku pravno obvezujućeg sporazuma Beograda i Prištine, Kneissl je naglasila kako će taj sprazum biti “ključan za europski put Srbije i Kosova” i oslonac održive regionalne stabilnosti.
Kao šefica diplomacije države koja do kraja godine predsjeda Unijom, Kneissl poručuje da će se službeni Beč i dalje zalagati za proširenje Unije, a Srbiji i Kosovu sugerira da se u uspostavi boljih odnosa ugledaju na Francusku i Njemačku.
“Nema razloga da Beograd i Priština ne okrenu novu stranicu u odnosima kad su to mogli uraditi stoljetni neprijatelji Francuska i Njemačka i mnogi drugi. U potpunosti podržavamo napore visoke predstavnice Federice Mogherini da pomogne u traženju rješenja”, – rekla je Kneissl beogradskom listu.
Sadržaj i bit budućeg sporazuma austrijska ministrica prepustila je “vještinama diplomata i dalekovidnosti vođa” čiji je posao i obveza “raditi na mudrom i poštenom kompromisnom rešenju”.
Komentirajući bliske veze Srbije i Rusije i primjedbe da taj odnos utječe na europski put Beograda ka Bruxellesu, Kneissl je podsjetila na činjenicu da je Unija “najvažniji ekonomski partner Srbije” te da se Srbija jasno opredijelila za europski put.
“Međutim, pridruživanje europskoj obitelji ne znači da moraju trpjeti veze između Srbije i Rusije. Beograd sigurno može pronaći pragmatičan pristup održavanju dobrih odnosa s Moskvom. Kad se postaje članicom EU, onda to podrazumijeva postupno produbljivanje odnosa, uključujući i usklađivanje sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom, kao što je nedavno izraženo u deklaraciji summita EU – Zapadni Balkan”, naglasila je austrijska šefica diplomacije u intervjuu beogradskim Večernjim novostima.
(Hina)
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?