Vlada Andreja Plenkovića nastavlja sustavni udar na hrvatske poduzetnike i gospodarstvo u cijelosti, bez obzira na opravdane i argumentirane kritike koje dopiru sa svih strana. Jedini rezultat ovakvih mjera bit će egzodus mladih ljudi koji će marljivim radom doprinositi proračunima zemalja u inozemstvu – priopćio je Most NL.
„Svatko tko je bez političkih veza i poznanstva krenuo u mikro poduzetništvo zna kako je teško već u prvom mjesecu poslovanja (a i svakom sljedećem) zaraditi, ne uprihoditi, nego zaraditi 11.000 kuna bruto kako bi sebi isplatio plaću. Siguran sam da bi se i građaninu Zdravku Mariću ti poduzetnički dani itekako urezali u pamćenje, ali ne i ministru Zdravku Mariću! Za razliku od epizode u Agrokoru koje se ne sjeća, ovdje bi ga pamćenje godinama jako dobro služilo. Ministar je odlučio udariti na mikro poduzetništvo, na samozaposlene, na direktore mikro poduzeća, koji su u ogromnoj većini i vlasnici istih, na ljude koji su, poticani od strane države, išli legalizirati i formalizirati svoje freelance djelatnosti ili poslovne ideje i prilike. Oni nisu vezani uz politiku i ne smiju biti predmet ovakvih manipulacija.”, naglasio je politički tajnik Mosta Nikola Grmoja na početku konferencije za medije.
Posve je vidljivo da je ministar Marić zanat brusio u koncernu Agrokor, današnjem egzaktnom primjeru za lopovluk, zlouporabu te izbjegavanje plaćanja obaveza spram države i dobavljača, jer evidentno ne poznaje osnove tržišne ekonomije i slobodnog poduzetništva.
„Mikro poduzetnika koji imaju godišnji prihod do 120.000 kn, prema podacima FINE za 2017. godinu, bilo je ukupno 36 000. Svima njima prihod nije dovoljan niti za isplatu plaće direktora, dakle, 36 000 poduzetnika ovim bi Zakonom bilo prisiljeno na zatvaranje obrta. Formalan razlog za uvođenje ovog Zakona bilo je usklađenje s obrtnicima dobitašima. Međutim, tu se prešutjela činjenica da tu spadaju obrti koji imaju preko minimalno 3 milijuna kn godišnjeg prihoda, dok se ovaj Nacrt Zakona odnosio na sve d.o.o. i j.d.o.o. tvrtke, pa makar bile i novoosnovane s nepostojećim prihodom. Također, ministar navodi da želi spriječiti zlouporabu propisa, bez ikakvih daljnjih objašnjenja, osim sprječavanja prijave na nepuno radno vrijeme. Time Zdravko Marić ponovno dokazuje da uopće ne razumije smisao poduzetništva – ako posla ima za dva radna sata, tko će osigurati ostatak do punog radnog vremena? Nakon svih ovih nelogičnosti, mislim da jasno možemo zaključiti kako ministar Marić, bez političkih veza i poznanstava, na tržištu ne bi mogao poslovati niti mjesec dana.”, poručio je saborski zastupnik Mosta Tomislav Panenić.
Međutim, osim poduzetništva, zahvaljujući ministru Cappelliju na udaru je i grana gospodarstva na koju smo se jedino oslanjali – turizam.
„Nažalost, turizam u Hrvatskoj se godinama jednostavno događao. Geopolitičke prilike u Europi i svijetu, kao i sunčani dani bez kiše pridonijeli su rastu smještajnog kapaciteta, bez ikakve strategije razvoja. Čim rezultati turističke sezone nisu tako blistavi, ministar turizma Cappelli donosi novo, ovoj Vladi jedino logično rješenje – povećanje nameta. Tako nacrt prijedloga Zakona o porezu na dohodak predlaže mogućnost da jedince lokalne samouprave odlučuju o upravljanju visinom paušalnog poreza po krevetu, odnosno smještajnoj jedinici u kampu, pri čemu taj paušalni porez ne bi mogao biti manji od 150 niti veći od 1.500 kuna. Ovim prijedlogom se ponovno potiče rad u takozvanoj sivoj zoni i prepušta odluka lokalnim šerifima, što se u praksi pokazalo katastrofalnim. Kada na sve ovo nadodamo da je Hrvatska jedina zemlja na Mediteranu koja nema sniženu stopu PDV-a na ugostiteljske usluge, postavlja se opravdano pitanje zašto ova Vlada sustavno uništava svaku mogućnost za gospodarski napredak.”, poručio je voditelj Mostovog savjeta za financije, gospodarstvo i poduzetništvo Vedran Jerković.