Site icon NacionalniPortal.hr – najnovije vijesti iz Hrvatske

Pokopan ugledni franjevac i povjesničar Emanuel Franjo Hoško

Svećenik, franjevac, sveučilišni profesor i ugledni povjesničar Emanuel Franjo Hoško pokopan je u petak na groblju na Trsatu u Rijeci, a osim rodbine, franjevaca iz trsatskog samostana i drugog svećenstva, ispratili su ga i mnogobrojni Riječani.

Pogrebni obred predvodio je riječki nadbiskup Ivan Devčić, a misu zadužnicu u crkvi Majke Božje Trsatske provincijal Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda Ilija Vrdoljak.

Emanuel Franjo Hoško umro je 1. siječnja u hospiciju u Rijeci.

Rodio se 1940. godine u Pakračkom Antunovcu. Više od tri desetljeća bio je trsatski franjevac i propovjednik. Dobitnik je Nagrade grada Rijeke za životno djelo.

U školu je krenuo u rodnome Pakračkom Antunovcu, nakon čega odlazi u sjemenište Hrvatske franjevačke provincije sv. Ćirila i Metoda u Zagrebu te nastavlja školovanje u Franjevačkoj gimnaziji. U Franjevački red ušao je 1956. godine, 1957. položio je prve zavjete, a svečane redovničke zavjete 1962. godine. Teološko-filozofski studij završio je na Katoličkome bogoslovnom fakultetu u Zagrebu, gdje je specijalizirao crkvenu povijest, magistrirao te 1968. godine doktorirao, a 1976. habilitirao.

Počeo je s pedagoškim radom krajem 60-ih godina prošlog stoljeća na tadašnjemu Franjevačkom filozofskom Učilištu na Trsatu i Visokoj bogoslovnoj školi u Rijeci. Predavao je i na institutima Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Zagrebu, a u mirovinu je otišao kao redoviti profesor Sveučilišta u Zagrebu.

Radio je i kao srednjoškolski i studentski vjeroučitelj, kapelan, gvardijan i župnik župe Sv. Križa u Zagrebu. Od 1987. do 1991. godine bio je upravitelj Svetišta Majke Božje Trsatske na Trsatu i gvardijan trsatskog samostana. Nakon toga bio je u službi generalnog definitora Franjevačkog reda te član Upravnog vijeća Reda u Rimu kao predstavnik zapadnoslavenskih i južnoslavenskih franjevaca.

Autor je mnogih historiografskih radova, vezanih ponajprije uz povijest franjevaca na hrvatskome prostoru te Crkvu u zapadnoj Hrvatskoj.

Foto: Hrvatsko Katoličko Sveučilište

Exit mobile version