Rijeke Korana i Mrežnica, koje su se u ponedjeljak izlile iz korita i u utorak nastavile rasti, u Karlovcu nisu poplavile kuće, no zbog rekordno visokog vodostaja Mrežnice, poplavljeno je 20-ak kuća na području Duge Rese, a ta je područja popodne obišao i ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić.
Nakon popodnevne sjednice zajedničkog Stožera Civilne zaštite Karlovačke županije i grada Karlovca, župan Damir Jelić je rekao da je 21 cesta u županiji zatvorena za promet, da je današnja razina Korane na slunjskom području rekordna, kao i Mrežnice u Mrzlom polju, a prošlih su godina bile rekordne razine Kupe i Korane.
Ministar Ćorić rekao je novinarima nakon sjednice da cijeli sustav zaštite dobro funkcionira te da su se prošle godine podignute boks-barijere pokazale učinkovitima pa su mnoge kuće u naselju Logorištu zaštitile od prodora vode iako su se Korana i Mrežnica izlile iz korita.
“Nismo uspjeli obraniti dvadesetak kuća. Korana raste, Mrežnica bilježi najveći vodostaj od 1959. godine, ali očekujemo da će se stanje u sljedeća 24 sata stabilizirati”, rekao je Ćorić i dodao da je na terenu oko Karlovca oko 100 pripadnika Hrvatskih voda i oko 100 vatrogasaca, a u pričuvi je i jedna postrojba Hrvatske vojske.
Na pitanje nije li se takav sustav boks-barijera mogao uspostaviti i prije budući da su sada zaštićene kuće koje su proteklih nekoliko godina pet puta bile poplavljene, Ćorić je odgovorio da je to pitanje za one koji su prije radili taj posao.
“Boks-barijere su spasile stotine kuća od poplave prošle i ove godine, te je taj model prenesen i na područje Kostajnice, ali radi se i na dugoročnom i sustavnom rješenju. Intenzivno se radi na izvlaštenju zemljišta za gradnju nasipa i drugih protupoplavnih objekata koji bi trebali biti gotovi do 2023. godine. Upravo zbog povlaćenja sredstava iz kohezijskih fondova, donijeli smo i lex specialis za ubrzanje otkupa, izvlaštenja, na čemu svi radimo koordinirano i ostvarit ćemo cilj da do kraja ove godine izvlastimo polovicu, odnosno oko sedam tisuća katastarskih čestica”, rekao je Ćorić, ističući da je to uvjet za povlačenje novca iz EU.
Generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković rekao je odgovarajući na pitanja da je proračun Hrvatskih voda samo za poplave oko 700 milijuna kuna, od čega oko 200 milijuna kuna ulažu u unaprjeđenje sustava.
“Za sustavno rješenje samo na području Karlovačke i Sisačko-moslavačke županije treba uložiti oko 900 milijuna kuna, a potrebe su diljem Hrvatske i veće. Sada se rade projekti i za dravske i murske nasipe, radovi se izvode na području Vukovarsko-srijemske i Brdsko-posavske županije, gdje je bilo puknuće nasipa, te se upravo uvodi u posao šest novih ekipa za izradu projekata vrijednih 200 milijuna kuna“, rekao je Đuroković.
Podsjetio je na klimatske promjene, ističući kako se u tim okolnostima ubrzavaju procedure i postupci za veću sigurnost građana koji žive uz rijeke.
Govoreći o trenutačnom stanju, Đuroković je ocijenio da je ono pod kontrolom s obzirom na ekstremne hidrološke uvjete ina to da je u 24 sata palo više od stotinu milimetara kiše.
Sada su Hrvatske vode usmjerene prema Kostajnici, koja je prošle godine imala velikih problema, rekao je Đuroković i dodao da je i ondje primijenjen sustav boks-barijera te će Kostajnica tako prvi put biti obranjena od ugroze rijeke Une iako vodostaj raste.
“Uskoro ćemo uvesti izvanredno stanje, vodostaj Une je preko 435 centimetara, preći će 450 centimetara, te se sa Stožerom Sisačko-moslavačke županije definiraju potrebni koraci za obranu od poplave Jasenovca, Lekenika i ukupnog područja te županije“, rekao je Đuroković. Zamolio je da još 48 sati svi budu izrazito oprezni i u Karlovcu i u Kostajnici, čak i ako vodostaj padne koji centimetar jer je tako velika količina vode i dalje golem pritisak na uspostavljeni sustav obrane od poplava.
Karlovački župan Damir Jelić i gradonačelnik Damir Mandić zahvalili su svima na trudu u obrani od poplave te su zamolili građane da budu strpljivi i iznimno oprezni.
(Hina)
FOTO: HINA / Denis CERIĆ /dc
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?