Site icon NacionalniPortal.hr – najnovije vijesti iz Hrvatske

Preminula je diva, legenda, kraljica opere – Montserrat Caballe

montserrat caballe

epa07073115 (FILE) - Spanish soprano Monserrat Caballe poses with the gold medal received from the High Conservatory of Liceo to mark the 50th anniversary of her graduation, in Barcelona, Spain, 15 June 2004 (issued 06 October 2018). Caballe died early morning 06 October 2018 at Sant Pau Hospital in Barcelona, where she was admitted last September, according to hospital's sources. EPA/JULIAN MARTIN

Svojedobno je La Superba (Najveća) u jednom intervjuu kazala da bi, “kad bi opet imala ovakav glas, odabrala isti put, a da bi da ga nema, bila medicinska sestra, možda i liječnica” – što je pravi dokaz ljubavi prema vlastitu zanimanju, predanosti, pjevanju sa žarom! Jednostavno se vidjelo koliko ta žena uživa u svom pozivu…

Kazala je kako ne sumnja da bi odabrala poziv u kojemu se pomaže ljudima jer je “beskorisnost smatrala najvećom pogreškom koju čovjek može odabrati u životu”.

Najveća, kako su joj tepali Španjolci, diva, legenda, kraljica opere, kako joj je klicao cijeli svijet, samo su neki od epiteta koji se vežu uz ime u subotu u 85. godini preminule španjolske sopranistice Monserrat Caballe koja je pred hrvatskom publikom nastupila pet puta.

Temperamentna i ekscentrična Caballe dvaput je nastupila na Dubrovačkim ljetnim igrama (1988. i 1990.), godine 1997. u zagrebačkom Lisinskom te u pulskoj Areni i 2011. na otvorenju ATP turnira u Umagu.

Za vrijeme rata u Hrvatskoj gorljivo je apelirala za prekid bombardiranja zaštićene dubrovačke gradske jezgre.

Montserrat Caballe po mišljenju mnogih kritičara bila je jedinstvena – primadona koja se na račun vlastite fizičke korpulentnosti i sama često šalila, a kad je zapjevala bilo je to poput anđeoskog pjeva.

Ostat će upamćena kao lirski sopran koji je u pola stoljeća otpjevao 90 različitih uloga u više od četiri tisuće nastupa.

Kao najbolja španjolska operna pjevačica Montserrat Caballe je 1991. dobila nagradu Zaklade Princa od Asturiasa za umjetnost.

Španjolska operna diva bila je poznata i po humanitarnom radu, radila je kao UNESCO-va veleposlanica dobre volje, a u rodnoj Barceloni već godinama djeluje njezina Zaklada za pomoć napuštenoj djeci. Uz redovne nastupe imala je i školu pjevanja.

O PJEVAČICI

“Primadona stare škole”, pisali su o njoj, zamjerajući joj kašnjenja na probe i hirovitost, istodobno hvaleći njezinu toplinu, duhovitost i velikodušnost.

“Ne poznajem drugu sopranisticu koja je u životu imala tako širok repertoar – od napjeva španjolske renesanse, preko Norme i Isolde, do Elvire i Salome. Ona je jedinstvena u povijesti glazbe”, kazao je u dokumentarnom filmu iz 2003. o njoj nekadašnji ravnatelj Bečke opere Ioan Holender.

Rođena 12. travnja 1933. u Barceloni u skromnoj obitelji, Maria de Montserrat Viviana Concepcion Caballe i Folc studirala je na konzervatoriju Liceu prije debija u Operi u Baselu 1956. u “La Boheme” Giacoma Puccinija.

Nakon što je prepoznat veliki talent odmah je počela nastupati na najprestižnijim svjetskim opernim scenama – u njujorškom Metropolitanu, ilanskoj Scali u Bellinijevoj i u londonskoj Kraljevskoj operi.

Katalonka, od čijeg se “pianissima” slušatelju ježila koža, tijekom pola stoljeća duge karijere pjevala je u Rossinijevim, Bellinijevim, Donizettijevim, Mozartovim i Dvoržakovim operama, ali je šira publika najbolje pamti po duetu s rock pjevačem Freddiejem Mercuryjem s kojim je otpjevala službenu himnu na otvorenju Olimpijskih igara u Barceloni.

“Barcelonu” je izvela uživo i 1999. na otvorenju finalne utakmice Lige prvaka na Camp Nou u Barceloni uz snimak tada već pokojnog Mercuryja na LED ekranu stadiona.

(Hina)

FOTO: EPA/JULIAN MARTIN

Exit mobile version