Site icon NacionalniPortal.hr – najnovije vijesti iz Hrvatske

Roditeljstvo dinosaura: kako su se gnijezdile “kokoši iz pakla”

dinosaur

ZAGREB, 16. svibnja 2018. (Hina) – Kako sjediti na jajima kada si težak više od 1500 kilograma? Pažljivo, pokazuje novo istraživanje međunarodnog tima znanstvenika iz Azije i Sjeverne Amerike.

Kako su dinosauri podizali mlade oduvijek je teško istraživati zbog razmjerno malo fosila, no sada je otkriveno inkubiranje oviraptorosaura, piše u srijedu BBC.

Stručnjaci vjeruju da su najveći iz tog roda dinosaura slagali jaja oko šupljine u sredini gnijezda.

Šupljina je tako nosila težinu roditelja, omogućujući im da osiguraju toplinu i zaštitu podmlatku bez da razbiju osjetljiva jaja.

Pernati preci modernih ptica, oviraptorosauri su živjeli krajem krede, prije oko 67 milijuna godina.

Zbog okoštale krijeste i dugih repova poput guštera jedna vrsta ‘Anzu wylieiprozvana je “kokoš iz pakla”.

“Radi se o zaista zanimljivoj skupini dinosaura”, kaže suautorica studije Darla Zelenitsky sa sveučilišta u Calgaryju. “Većina ih je bila mala i težila stotinjak kilograma ili manje. Nalikovali su pricama, s kosturom sličnim papigama. Iako su relativno rijetki, postoji nekoliko zanimljivih primjeraka”, dodala je.

Stručnjaci su analizirali oblik i veličinu više od 40 gnijezda, većinom iz Kine i Mongolije kako bi otkrili kako su dinosauri grijali jaja.

Otkrili su da je promjer gnijezda bio 35 centimetara u manjih vrsta do 330 centimetara u najvećih Macroelongatolitusa.

Čini se da je rupa u sredini gnijezda rasla s veličinim vrste, prilagodba koja nije poznata u ptica.

Neka istraživanja sugeriraju da su jaja bila plavo-zelena i da su u najvećih vrsta težila više od šest kilograma.

Stručnjaci stoga zaključuju da su manje vrste oviraptorosaura vjerojatno ležale izravno na jajima koja su u slojevima bila naslagana jedna na druga.

Komentirajući studiju, dr. Lindsay Zanno iz Prirodoslovnog muzeja u Sjevernoj Karolini opisala je mehanizam kao “jednostavan, a istovremeno elegantan”.

“Gnijezda dinosaura posebno su vrijedna jer nam otkrivaju kako su evoluirali, prilagođavajući svoja ponašanja da bi grijali i štitili jaja bez da ih razbiju svojim golemim tijelima”.

(Hina)

Exit mobile version