Sjeverna Koreja je u petak objavila da je ispitala oružje “dugog dometa”, čime je pojačala napetost sa Sjedinjenim Državama dan pošto je američki sud zaplijenio sjevernokorejski teretni brod pod optužbom da krši međunarodne sankcije.
Objava Pjongjanga se kosi s informacijama južnokorejske vojske koja je izvijestila da su u četvrtak ispaljene dvije rakete kratkog dometa koje su letjele 420, odnosno 270 km. Ovo probno ispaljivanje se dogodilo u vrijeme dok je Stephen Biegun, posebni američki izaslanik za Sjevernu Koreju, boravio u posjetu Seulu.
“Vrhovni vođa Kim Jong-un se upoznao s planom za izvođenje vježbe (…) uz pomoć nekoliko udarnih sredstava dugog dometa i izdao je naredbu da vježba počne”, objavila je službena sjevernokorejska agencija KCNA, ne navodeći tip testiranog oružja i pazeći da ne upotrijebi riječ “raketa”.
Američki predsjednik Donald Trump koji je istaknuo da “ozbiljno” proučava situaciju i koji redovito ističe da održava kvalitetne odnose sa sjevernokorejskim čelnikom, otvoreno se upitao je li on doista voljan ozbiljno pregovarati o denuklearizaciji poluotoka.
“Nitko nije sretan zbog ovoga što se događa”, rekao je govoreći o “raketama kratkog dometa”. “Odnosi se nastavljaju, ali vidjet ćemo”, dodao je, rekavši da misli da Sjevernokorejci zapravo nisu “spremni za pregovore”.
Sjeverna Koreja službeno nije ispalila nijednu raketu od 29. studenog 2017. kada je ispitala interkontinentalnu balističku raketu kojom, kaže, može gađati američki teritorij.
No još je u subotu ispalila više projektila a stručnjaci misle da je među njima bila raketa kratkog dometa.
Južnokorejski predsjednik Moon Jae-in je upozorio da bi ispaljivanje projektila u četvrtak “moglo otežati pregovore” s SAD-om o nuklearnom programu.
“Osim što hoće dokazati da su ovi vojni programi sve moćniji, očito je da Kim želi pokazati Americi i njezinim saveznicima da će Pjongjang, ne budu li spremni popuštati u vezi s uvjetima denuklearizacije, ići dalje svojim putem”, komentirao je Harry Kazianis iz američkog konzervativnog instituta Center of the National Interest.
(Hina)
foto: EPA/KCNA
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?