Iz hrvatske perspektive običnog čovjeka sinoćnja eksplozija dijela pogona bosanskobrodske rafinerije nafte bila je omanji Pripyat, Chernobyl radi razumjevanja, ali bez naravno katastrofalnih posljedica radijacijske naravi. Dan poslije, a nakon lokaliziranog požara, tamošnja vlast, kao i naša, s hrvatske strane Save, tvrdi da su razine štetnih plinova ispod dozvoljenih razina i da opasnosti nema. Ali, kaže narod – smrdi!
Što znači eksplozija dijela naftnog postrojenja? Što znači sinoćnja havarija za čovjeka, postrojenje, okoliš …, a više od surove statistike 1 poginulog radnika i više ozlijeđenih?
Slaven Dobrović, oporbeni političar iz redova Mosta NL, u ovom trenutku je najbolje neovisno rješenje za komentar, a u uvjetima gdje je isti bivši ministar zaštite okoliša i prirode, odnosno okoliša i energetike, gdje je isti član Hrvatskog društva za zaštitu voda i mora i HGSS-a …
I Slaven Dobrović, o zraku kojeg je udisala sinoć i predsjednica Republike Kolinda Grabar Kitarović, s privremeno izmještenim uredom u Slavonskom Brodu, govori …
– Sinoć smo svi bili zatečeni viješću o eksploziji u rafineriji nafte Brod. Uz jednu tragično stradalu osobu, veliku materijalnu štetu, posljedica je i veliko zagađenje čitavog kraja – počeo je Dobrović.
– Kome će dominantno pripasti zagađenje presudio je vjetar, pa je tako sinoć sjevero-istočni vjetar dim nosio prema Derventi. Sreća za Hrvatsku, nesreća za Bosnu. No, da je kojim slučajem bilo drugačije, kao što je to često bio slučaj kada je silno zagađenje od rada rafinerije išlo u Hrvatsku, koja razlika? Opet strada okoliš, jedan ili drugi, a posredno preko njega i životinje i ljudi, sa sjevera ili juga rijeke Save – nizao je Dobrović.
– Ovaj nam događaj svjedoči da su na djelu, osim niskih ekoloških standarda i niski radni, tehnički standardi rafinerije, očito zbog neodgovarajućeg ulaganja i zanemarivanja stanja opreme. Godine rada takozvane međudržavne komisije za rješavanje problema zagađenja iz rafinerije Brod, uspostava kontinuiranog monitoringa kvalitete zraka, brojne rasprave, dogovori, zaključci o nužnoj modernizaciji, i opet ništa – rekao je još Dobrović, ukazujući na vrlo vitalnu informaciju …
– Srpske vlasti su koncem 2016. produljile okolišnu dozvolu i rafinerija nastavlja s legalnim radom unatoč neispunjavanju višekratno garantiranih obveza o modernizaciji rafinerije. Stvari treba nastojati rješavati sporazumno. Međutim, obveze imaju sadržaj i terminski plan izvršenja te je jasno da u slučaju kontinuiranog neizvršavanja s jedne strane, rješavanje treba prijeći na drugu, višu razinu.
– To znači uključivanje premijera i predsjednice, u zaštiti evidentno ugroženih nacionalnih interesa. No mi u Hrvatskoj na žalost nemamo jedinstveni nastup i zajedničku politiku nego pojedinačnu. Nešto napravi predsjednica, nešto ministar, nešto premijer. Nema koordinacije i suradnje, toliko važne i nužne za uspješno vođenje vanjske politike suverene zemlje. Sada je definitivno dobar trenutak da se stvari prelome, barem što se tiče Slavonskog Broda i čitavog kraja s obje strane Save te da se zajednički na najvišoj razini zahtjeva od susjeda prekid dosadašnje prakse odgađanja i ultimativno zatraži zaustavljanje rada svih nemoderniziranih proizvodnih jedinica – zaključio je Dobrović.
Foto: Wikipedija (Vlada RH)
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?