Site icon NacionalniPortal.hr – najnovije vijesti iz Hrvatske

Slaveni najmanje izlaze na Europske izbore! Hrvatska ipak najbolja među njima!

parlamnet

Slavenske zemlje najslabije izlaze na izbore za Europski parlament. Iako ne postoji valjano sociološko istraživanje, sve su prilike kako zacjelo misle da time ne mogu puno, i to vjerojatno kao najmlađe članice, vjerojatno kao malobrojno članstvo u parlamentu. Ali, ponavljamo, varaju se … Zastupnici nisu raspoređeni po nacijama, već po sestrinskim strankama …, a tu je moć lobiranja i znanja, odnosno volje i ideje – ‘ubitačna’.

Jedan dobar, sa znanjem, jezikom, idejom, voljom … može preokrenuti klub i prevenirati nevolje za Hrvatsku, odnosno učiniti nešto dobro, napredak …

Pojednostavljeno, izbori su iznimno važni, većina odluka se poslije primjenjuje na domaće zakonodavstvo, a hrvatskih 11 zastupnika može puno učiniti. Samo valja ondje poslati 11 pametnih, najboljih koje Hrvatska može ponuditi.

I da, u toj izlaznosti Hrvatska je najbolja među Slavenima, no izlaznost je i dalje ‘tanka’. Izađite na izbore da sutra ne bi plakali i krivili one koji su glasali.

Građani Europske unije izlaze na izbore od 23. do 26. svibnja i biraju nove zastupnike Europskog parlamenta koji će ih predstavljati idućih pet godina. Hrvatsku bi u novom sazivu trebao predstavljati jedan zastupnik više, ukupno njih 12. Ako Britanija ‘nestane’ s karte EU.

U Hrvatskoj se zastupnici biraju po proporcionalnoj zastupljenosti i preferencijalnom glasovanju u jednoj izbornoj jedinici koju čini teritorij Republike Hrvatske, uključujući i biračka mjesta određena izvan Hrvatske.

Birači mogu glasovati samo jedanput i samo za jednu listu kandidata, ali na glasačkom listiću mogu označiti i jednog kandidata koji ima prednost pred ostalim kandidatima na listi za koju je glasovao.

Na posljednjim europskim izborima ukupna izlaznost je bila samo 43 %, dok je u Hrvatskoj bila 25 %. Oko slične brojke “vrtile” su se Slovačka s 13,05%, Češka s 18, 20 %, Poljska s 23,83% i Slovenija 24,55.

Najveća izlaznost bila je u Belgiji 89,64 % i Luksemburgu 85,55 %, zemljama u kojima je glasovanje obvezno.

Exit mobile version