Slon nikada ne zaboravlja ubod pčele.
Njihove oči i osjetljivo meko tkivo u surlama posebno su osjetljivi na bolne ubode pa znanstvenici vjeruju da su afrički slonovi s vremenom naučili prepoznati mirise koje pčele ispuštaju kada su uplašene i spremne za napad.
I sada smatraju da se taj strah od pčela može iskoristiti kako bi se tim veličanstvenim životinjama pomoglo da izbjegnu sukob s ljudima.
U tromjesečnom testu u južnoafričkom nacionalnom parku Krugeru, zanstvenici su objesili čarape napunjene pčelinjim feromonima, kemijskim faktorom što ga pčele ispuštaju kada osjete da postoji prijetnja košnici.
Čarapama se približilo 29 slonova, a njih 25 pritom je pokazalo tipične znake uznemirenosti i nesigurnosti te se mirno udaljilo, piše časopis Current Biology.
Kada su objesili čarape bez mirisa slonovi se nisu udaljavali od njih. Naprotiv, bili su znatiželjni i čak su se s njima poigrali.
Znanstvenici su time potvrdili ono što neki poljoprivrednici u Africi već znaju pa postavljaju košnice na ograde svojih imanja kako bi usjeve zaštitili od slonova. Čarape s pčelinjim mirisom mnogo su jeftinija varijanta.
“Nadamo se da će naš rad pomoći u razvoju dodatnih opcija za održivo, pasivno smanjenje rizika konfrontacije slonova i ljudi, kazao je glavni autor studije Mark Wright, profesor entomologije s havajskog sveučilišta Manoa.
(Hina)