Predsjednik izaslanstva Europskog parlamenta za odnose sa Sjevernom Makedonijom Andreas Schieder poručuje kako bi se Sjeverna Makedonija i Bugarska trebale udaljiti od prijepornih identitetskih i povijesnih pitanja.
“Nisam siguran da je prenaglašavanje povijesne debate, moguće i s lažnim argumentima, dobro rješenje za budućnost”, poručio je u srijedu na virtualnom briefingu o Sjevernoj Makedoniji austrijski socijaldemokrat Andreas Schieder, predsjednik izaslanstva Europskog parlamenta za odnose sa Sjevernom Makedonijom
Bugarska je u studenom 2020. odbila prihvatiti pregovarački okvir za Sjevernu Makedoniju, čime je blokirala početak pregovora o pristupanju Europskoj uniji.
Sofija, između ostalog, inzistira da Skoplje ustvrdi kako makedonski identitet i makedonski jezik imaju bugarske korijene. Traži i da Sjeverna Makedonija izbaci iz udžbenika terminologiju o “bugarskoj fašističkoj okupaciji” tijekom Drugog svjetskog rata, pojedine ličnosti za koje Sofija tvrdi da su Bugari, da odustane od teze o etničkim Makedoncima u Bugarskoj itd.
Sofija je tada poslala svim državama članicama dokument pod nazivom “Memorandum kojim se objašnjava odnos Republike Bugarske i Republike Sjeverne Makedonije u kontekstu procesa proširenja i pridruživanja i stabilizacije”, u kojemu se navodi da jugoslavenske vlasti provodile “etnički i jezični inženjering u Makedoniji”.
Schieder je kazao kako je u sklopu svoje funkcije “morao naučiti više o povijesti, više nego što je htio”.
“Političari započinju zakuhavati identitetska pitanja, kada ne mogu odgovoriti na temeljna životna pitanja”, poručio je Schieder.
“Bojim se da je o tome riječ i u ovom pitanju”, dodao je.
Istaknuo je kako je bugarsko zeleno svjetlo za pristupne pregovore “najbolje za rješenje susjedskih odnosa”.
“Stavite sa strane identitetska pitanja i radite na drugim stvarima”, poručio je.
Sličnu je poruku poslao i bugarski europarlamentarac Ilhan Kyuchyuk (Obnovimo Europu/Renew Europe), ujedno izvjestitelj za Sjevernu Makedoniju.
“Neka povjesničari raspravljaju o povijesti, a političari neka budu hrabri”, kazao je Kyuchyuk, član stranke Pokret prava i slobode, koja zastupa interese turske manjine u Bugarskoj.
Bilateralni odnosi ne bi trebali utjecati na priključenje zemalja regije Europskoj uniji, poručio je Kyuchyuk.
(Hina)
foto: unsplash
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?