Višednevni posjet Kini izaslanstva Srbije na čelu s predsjednikom Aleksandrom Vučićem tema je tjedna u srbijanskoj javnosti, a udarna je vijest potvrda da će kineski predsjednik Xi Jinping posjetiti Srbiju, što se tumači kao jasan signal i kineskim investitorima za buduća ulaganja.
Srbija se, po ocjenama koje ovih dana prate posjet Vučića Kini, nalazi na kineskom Novom putu svile ka Europi, i Beograd ima namjeru naći svoj interes u zalaganju kineskog predsjednika Xi Jinpinga da trasira, prije svega, ekonomski dio puta od Pekinga prema europskim tržištima.
Posjet mješovitog i brojnog političko-gospodarskog izaslanstva, u kojemu su i ministari financija, energetike, građevinarstva i prometa, dugo je pripreman i trebao bi – kako se očekuje – dovesti u Srbiju nove investitore i svježi kapital, te dodatno učvrstiti i unaprijediti već započete projekte.
”OVA SURADNJA JE WIN-WIN SITUACIJA”
U krugu analitičara koji sugeriraju strpljenje i postupnu provjeru efekata kineskih ulaganja i srpsko-kineske gospodarske suradnje, drže da je sadašnje stanje “win-win situacija” za obje zemlje, temeljeći svoje ocjene “optimističnim izjavama obje strane, ali i nekih analiza i kineskih i naših ekonomskih stručnjaka”.
Paket ugovora potpisanih s kineskim partnerima predsjednik Vučić je u dosadašnjim izravnim uključenjima u program RTS-a iz Kine opisao kao velike gospodarske injekcije koje “dramatično mijenjaju ekonomsku poziciju Srbije”.
Kineske tvrtke prisutne su u Srbiji već nekoliko godina a uzajamnim ukidanjem viza znatno je povećan i broj turista iz Kine, ali analitičari imaju podijeljena mišljenja o stvarnim učincima dosadašnjih kineskih ulaganja.
Aktualni posjet Kini trebao bi formalno zaokružiti još dvije velike akvizicije – partnerstvo i dokapitalizaciju Rudarsko-topiničarskog bazena Bor (RTB), te otvaranje tvornice guma u Zrenjaninu.
KINEZI ĆE PREUZETI DIO DUGOVA
Ulazak Kineza u RTB značio bi – uz udio u vlasništvu, otplatu dugova i dodatne investicije – ukupno 1,26 milijardi eura, dok bi otvaranja tvornice automobilskih guma u Zrenjaninu, prema dosadašnjim najavama, vrijedilo 770 milijuna i to bi bilo izravno ulaganje, po ocjeni ekonomista i profesora Ekonomskog fakulteta Slobodana Aćimovića “uvjerljivo najveća strana investicija u Srbiji”.
“To je treći svjetski veliki proizvođač guma, dakle odavde će se proizvoditi gume i plasirati za prvu i kasniju ugradnju u mnoga europska vozila”, rekao je Aćimović za N1.
“Drugo – riješit ćemo se nekih dugova, to poduzeće strašno puno duguje, Kinezi će preuzeti te dugove, i treće, najbitnije, Kinezi će dati život tom poduzeću”.
Komentirajući infrastrukturne projekte u koje se uključuju kineske tvrtke, ona sugerira da to može biti i privid velike ekonomske koristi jer “u nekoj zemlji infrastrukturni prometni projekti mogu dati iznimno dobre rezultate”, dok u drugima koje nemaju kapacitet da to prihvate i ugrade u svoj ekonomski sustav ta ulaganja “neće dati nikakve ili će dati daleko slabije rezultate”.
“A usput će zemlja ostati vrlo zadužena”, upozorava profesorica Mitrović.
(Hina)
FOTO: EPA/LINTAO ZHANG / POOL