Site icon NacionalniPortal.hr – najnovije vijesti iz Hrvatske

Stručnjaci složni: Cilj liječenja ranog raka dojke je izlječenje, ali i sprječavanje povrata bolesti

Iako se danas rak dojke otkriva sve ranije i sve uspješnije liječi, gotovo svaka treća oboljela suočit će se s povratom bolesti i upravo je zato važno imati jasne smjernice kako postupati u slučaju recidiva i koje su sve mogućnost za smanjenje njegova rizika

Prevencija povratka raka dojke izazov je i za zdravstveni sustav i za same pacijentice, no adekvatni protokoli i dosljedno liječenje dokazano smanjuju rizik. Potrebno je raditi na zdravstvenoj pismenosti pacijenata, ali i definirati protokol za nužno praćenje pet godina nakon (iz)liječenja, zaključak je panel rasprave „Ovog je gosta dosta!“ koja je okupila vodeće domaće onkološke stručnjake i pacijentice iz cijele Hrvatske.

Nacionalni preventivni program za otkrivanje raka dojke jedan je od najučinkovitijih u Hrvatskoj, ustvrdila je ministrica zdravstva i izaslanica predsjednika Vlade Republike Hrvatske, Irena Hrstić i najavila proširenje obuhvata na žene ranije životne dobi.

Cilj nam je da odaziv na preventivne preglede bude 80 posto, jer je pravovremena dijagnoza ključan korak za uspješnije liječenje. Moja uloga u Ministarstvu je slušati struku i donositi odluke s ciljem dobrobiti pacijenta“, poručila je ministrica na početku skupa i dodala kako će provjeriti izazove oko onkoloških uputnica i vidjeti kako pospješiti njihovo korištenje u učinkovitijem praćenju bolesti. Ministrica je istaknula i važnost zdravstvene pismenosti među građanima, ali i korištenja podataka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u definiranju strategije za poboljšanje zdravlja građana.

Rak dojke najčešće je sijelo raka kod žena i jedan od vodećih uzroka smrti u žena uopće. Ipak, podaci ukazuju na pad smrtnosti od raka dojke u Hrvatskoj, što je dijelom rezultat Nacionalnog programa za rano otkrivanje raka dojke koji se provodi već 19 godina, ali i sve bolje dijagnostike i mogućnosti liječenja.

„Prema podacima Eurostata Hrvatska danas ima niže stope smrtnosti od prosjeka Europske unije, a zadnjih godina bilježimo i porast stopa preživljenja te poboljšanje ishoda liječenja. S obzirom da ne postoji siguran način kako bi bolest spriječili, cilj je otkriti karcinom dojke u početnom, lokaliziranom stadiju kada su šanse za izlječenje najveće“, istaknula je prim. Andrea Šupe Parun, dr. med., voditeljica Odjela za programe probira raka dojke HZJZ, dodavši da je kroz nacionalni program dosad napravljeno više od dva milijuna mamografskih pregleda, detektirano preko 10.000 novih karcinoma dojki od kojih je više od 60 posto bilo u lokaliziranom stadiju.

Hrvatska je druga najbolja zemlja EU kad je riječ o liječenju raka, podsjetio je i prof. dr. sc. Eduard Vrdoljak, predstojnik Klinike za onkologiju i radioterapiju KBC-a Split: „Zahvaljujući programu rane detekcije i sve boljoj zdravstvenoj edukaciji, danas svjedočimo značajno manjim tumorima pri dijagnozi, dvostruko i više manjim tumorima pri otkrivanju ove bolesti. Imamo bolje educirane liječnike, bolju organiziranost i multidisciplinarni pristup, kao i smjernice i bolju dostupnost inovativnih terapija“, poručio je.

Kod 20-30 posto oboljelih rak dojke vraća se nakon nekoliko godina, i to kao lokalni (u istoj dojci), regionalni (u obližnjim limfnim čvorovima) ili udaljeni (metastazirao na udaljene dijelove tijela), a rizik od recidiva ovisi o veličini tumora i zahvaćenim limfnim čvorovima, ali i podtipu tumora.

Rizik od povratka raka dojke ovisi o stadiju u kojemu je otkriven, kao i o vrsti bolesti. Ako se bolest i vrati, ima potencijal za izlječenje, a današnje terapijske opcije mogu značajno smanjiti rizik povrata bolesti. Ono što je bitno poboljšati jest inicijalni plan liječenja i primjenu sistemskog liječenja i prije kirurškog zahvata. Uz plan liječenja i dobru kirurgiju, ove godine očekujemo i veću dostupnost radioterapije što će smanjiti i liste čekanja“, poručio je prof. dr. sc. Stjepko Pleština, predstojnik Klinike za onkologiju KBC-a Zagreb.

„Možemo biti sretni jer imamo sve što treba za individualni plan dijagnostike, dostupnu terapiju i uređaje. Multidisciplinarni pristup može nam biti jamstvo da će povrat bolesti biti iznimka“, ustvrdila je prof. dr. sc. Natalija Dedić Plavetić, pročelnica Poliklinike Klinike za onkologiju KBC-a Zagreb, složivši se kako je važno informirati i educirati pacijente.

Upravo se na komunikaciju s pacijentima osvrnula i predsjednica Hrvatske ljekarničke komore Ana Soldo. „Netočne informacije i guglanje su veliki problem. Pacijenti kad se suoče s rakom, imaju strah od smrti i tijeka bolesti te krenu istraživati na internetu. Moramo biti svjesni da građani očekuju da s njima pričamo na način da oni to mogu shvatiti. Uloga ljekarnika tu je vrlo važna, jer su često upravo to zdravstveni radnici s kojima se najčešće razgovara. Tu smo da im pružimo podršku u liječenju i traženju optimalne podrške tijekom liječenja.“

Kod oboljelih, vrlo je velik strah od povratka raka i tu je važan pristup kako liječnika, tako i same pacijentice – potrebno je obavljati kontrole i potrebne pretrage u zadanim vremenskim periodima kako bi se moglo u najranijoj fazi reagirati ako dođe do recidiva. No, prim. dr. Ines Balint istaknula je problem izostanka striktnog protokola u praćenju oboljelih nakon izlječenja.

„Nakon (iz)liječenja raka dojke, onkolozi će pacijentice naručiti na godišnju ili dvogodišnju kontrolu sa zadanim pretragama koje trebaju biti realizirane do termina kontrole. Nakon pet godina od bolesti, kontrola je isključivo na obiteljskim liječnicima i nema zadanih protokola. To u praksi znači da obiteljski liječnik, ali i sama pacijentica prema vlastitom nahođenju preporučuje i upućuje na pojedine pretrage. Rak dojke može i mora postati kronična bolest, a mi moramo jednom spašeni život, osigurati da ostane spašen“, naglasila je prim. dr. Balint, predsjednica Povjerenstva za primarnu zdravstvenu zaštitu Hrvatske liječničke komore.

Kao što sama dijagnoza raka izaziva strah, tako je i strah od bolesti normalna pojava koja može ometati povratak u svakodnevicu. Učestaliji je među mlađim ženama, no prisutan je u određenoj mjeri kod svake žene koja se suočila s ovom dijagnozom. Upravo je to jedan od glavnih razloga za predstavljanje posebnog priručnika o raku dojke „Ovog je gosta dosta“ u kojem vodeći onkološki stručnjaci govore o pristupu liječenju raka dojke, podršci pacijentima na putu kroz zdravstveni sustav te dostupnosti dijagnostičkih i terapijskih mogućnosti u Hrvatskoj, sa zaključkom da „jednom spašeni život, mora ostati spašen.“ Priručnik možete preuzeti na Portalu Zdravlje.

 „Neke žene osjećaju olakšanje prestankom liječenja, a nekima pak prestanak primanja terapije izaziva nesigurnost, smanjuju se kontakti s medicinskim osobljem, osjećaju da su prepuštene sebi. Prema nekim istraživanjima povišen strah osjeća oko 60 posto pacijenata, a skoro 20 posto ima klinički značajno izražen strah od povratka bolesti i zato je važno okružiti se ljudima koji su nam bliski, provoditi vrijeme u prirodi ili se posvetiti nekom hobiju, ali i zatražiti stručnu pomoć ako je potrebno“, zaključila je Ljiljana Vukota, prof. psih., glavna tajnica Udruge SVE za NJU.

Exit mobile version