Dugo skrivana od javnosti, u Berlinu je izložena golema kolekcija modernih majstora slikarstva u posjedu nekadašnjeg Hitlerova dilera umjetninama.
Monet, Cezanne, Rodin – duga lista neprocjenjivih slika Hildebranda Gurlitta otkrivena je u medijima 2013. da bi vlasti potom zaplijenile više od 1500 umjetnina u kući njegova sina u Salzburgu i stanu u Muenchenu.
Nakon desetljeća skrivanja, u berlinskom muzeju izloženo je oko 500 remek-djela iz kolekcije omiljenog trgovca umjetninama nacističkog vođe Adolfa Hitlera.
Radi se tek o dijelu od približno 20.000 umjetnina koje su po Hitlerovoj zapovjedi maknute iz njemačkih muzeja kao “patološka” i “rasno inferiorna” umjetnost.
Veliki ljubitelj modernizma, Gurlitt je prikupljao i djela koja su židovski vlasnici morali prodati po iznimno niskim cijenama i ona koja su zabranili Hitlerovi cenzori.
Izložba govori i o Gurlittovoj ulozi u nacističkom umjetničkom biznisu, dijelu Hitlerova plana za uništenje europskih Židova.
On je prikupljao slike za ozloglašenu Hitlerovu izložbu “Entartete Kunst” (Degenerativna umjetnost) u Muenchenu 1937., na kojoj su bila prikazana moderistička djela što su ih nacisti zaplijenili jer prema Hitleru nisu veličala njemački ponos.
Berlinska izložba priča priče i o nekim Gurlittovim suvremenicima, ukazujući na sudbinu židovskih umjetnika, kolekcionara i trgovaca umjetninama koji su postali žrtve HItlerova zločinačkog režima.
(Hina)
Foto: EPA/FABRIZIO RADAELLI (ilustracija)
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?