Nacionalni portal logo za ljude sa stavom, portal sa stavom!

Lokalne vijesti

U Karlovačkoj županiji od četvrtka širok set protuepidemijskih mjera

Bez uspjeha pokušaji u utvrđivanju žarišta zaraze, skrivaju se kontakti...

Objavljeno 24.03.2021
Ivona Amidžić

U Karlovačkoj županiji od četvrtka na snagu stupa set mjera za sprječavanje širenja koronavirusa i trajat će dva tjedna, a odnose se na sve škole, vrtiće, igraonice, plesne škole, razne radionice, tržnice i tržne centre te sportske klubove.

Član županijskog Stožera civilne zaštite Josip Ribar rekao je u utorak na konferenciji za novinare da su epidemiolozi predložili i strože mjere od usvojenih, ali su postignuti kompromisi te se nadaju da će i ovakve dovesti do smanjenja broja oboljelih te da ih za dva tjedna neće biti potrebno produljivati.

Usvojena je i Odluka o aktiviranju dodatnog tima za provedbu kontrole propisanih epidemioloških mjera, obučava se dio ljudi koji će raditi na teret županijskog proračuna Karlovačke županije, a počinju za koji dan i to u posebnim uniformama.

Veliki trgovački centri opet s covid redarima

“Veliki trgovački centri morat će opet imati covid redare, ta će odluka ići i s Nacionalnog stožera. To je dodatni trošak trgovcima, ali sada prije Uskrsa morat će imati ljude koji će propuštati određeni broj ljudi sukladno svom kapacitetu”, rekao je Ribar.

Mjere predviđaju da učenici nižih razreda osnovnih škola i završni razredi srednjih škola nastavu i dalje prate u školi, ostali na daljinu, kao i polaznici škola stranih jezika.

Na dva tjedna obustavljaju se sve radionice, igraonice i plesne škole. Zabranjuju se i sportski treninzi u zatvorenom prostoru, osim teretana i za klubove u 1. i 2. rangu natjecanja u seniorskoj konkurenciji te u prvom rangu natjecanja u juniorskoj konkurenciji i slično.

Pojačano će se kontrolirati provođenje svih epidemioloških mjera u ustanovama predškolskog odgoja i visokog obrazovanja te u raznim tvrtkama.

Epidemiologinja Biserka Hranilović pojasnila je da su mjerama obuhvaćena prvenstveno djeca i mladi jer zaražena djeca ne pobolijevaju, nemaju simptome ili su oni kao kod blage prehlade te roditelji na to ne reagiraju, šalju djecu u školu i klubove i oni šire zarazu.

“Predložili smo takav obuhvat na 14 dana pa ćemo vidjeti, ako ne bude rezultata onda ćemo ići na sve segmente društva”, rekla je Hranilović.

Istaknula je dva glavna razloga naglog širenja bolesti – prekasni odlazak na testiranje, a neki se tek deset dana od početka simptoma idu testirati kada zapravo više i nisu zarazni, što znači da se nisu pravovremeno izolirali, a drugi je razlog prikrivanje kontakata.

Bez uspjeha u utvrđivanju žarišta zaraze, skrivaju se kontakti

“Mi ne uspijevamo utvrditi žarišta, oboljeli kažu da ni s kim nisu bili u kontaktu”, kazala je Hranilović i ustvrdila da se oboljeli ne kategoriziraju po spolu, dobnim i drugim skupinama i mjestima zaražavanja jer da za takvu analizu nemaju ni kapaciteta niti program.

Novost je i nošenje maske na otvorenom na gradskoj Tržnici gdje se uvijek okuplja veći broj ljudi, a tamo ima i prodavača koji su se razboljeli, pa će se u naredna dva tjedna bez obzira na razmak morati nositi maske.

“Vjerujem da će za dva tjedna ukupni broj zaraženih biti manji, ali neće biti ako nećemo osvijestiti da smo u narednih 14 dana svi jednako važni u provođenju tih mjera”, zaključila je Hranilović.

Zamjenica ravnatelja karlovačke bolnice Mirjana Lončarić Katušin istaknula je kako se u svakodnevnoj kliničkoj praksi vidi da se povećava broj hospitaliziranih, među njima i bolesnicima mlađe dobi.

Klinička slika daleko progresivnija

Lončarić Katušin ustvrdila je da je klinička slika daleko progresivnija što, ističe, znači da se bolest “prvo tiho šulja, a onda od jutra do večeri pacijent treba mehaničku respiratornu potporu, odnosno postaje kritično bolestan”.

Naglasak je stavila i na funkcioniranje zdravstva u cjelini nakon godine dana pandemije te poručila da je došlo do “znatnog sustezanja” bolesnika ove županije da se dođu liječiti, dok se kapaciteti koji nemaju veze s covidom popunjavaju sa 70 do 80 posto uobičajenih kapaciteta.

“I nama liječnicima iz bolnice i epidemiolozima Zavoda za javno zdravstvo jasno je da smo svi umorni od epidemioloških mjera i nerado ih predlažemo, ali to je jedini način da se širenje uspori i zaustavi, no samo ako svi građani postanu produžena ruka hrvatskog zdravstva”, zaključila je Lončarić Katušin.

(Hina)

foto: unsplash

Tagovi: epidemiološke mjere, karlovačka županija, koronavirus, mjere, stožer,

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?
Poziv

VIŠE IZ KATEGORIJE