U prizemlju novog riječkog kulturnog centra RiHub od svibnja će početi djelovati ReUse centar, kojem je cilj istraživanje i primjena ponovne upotrebe otpadnih materijala, u prvom redu plastike i drva, a ujedno će biti mjesto edukacije i prodaje.
U ReUse centru će se dizajnirati, razvijati i stvarati novi proizvodi te osmišljavati radionice i predavanja kako bi se širila svijest o modelima ponovne upotrebe.
Na javnom natječaju za voditelja projekta ReUse centra je odabrao Savez udruga Molekula. Centar će djelovati na dvjema lokacijama – osim u RiHubu, gdje će biti izložbeno-prodajni prostor, i u zgradi IVEX na Delti, gdje je sad radionica centra u kojoj je u tijeku probni rad, a nekad su tamo bila skladišta tvornice vina, navodi se na internetskim stranicama gradske uprave.
ReUse Centar pokreće se u sklopu EU projekta Forget Heritage, usmjerenog na prepoznavanje inovativnih, ponovljivih i održivih modela upravljanja kulturno-povijesnim lokalitetima i njihovim vrednovanjem putem pokretanja kulturnih i kreativnih poduzetničkih inicijativa, a postao je sastavni dio programskog pravca EPK Slatko i slano. Projekt Forget Heritage se provodi u suradnji niza partnera iz europskih zemalja, a ukupna vrijednost mu je 2,3 milijuna eura, od čega je iz Europskog fonda za regionalni razvoj, a u okviru programa INTERREG Središnja Europa, osigurano 85 posto iznosa.
Novi proizvodi koji imaju praktičnu svrhu u kućanstvu
Grad Rijeka je za centar nabavio opremu vrijednosti 79 tisuća kuna, te osigurao novac za pomoć u radu i razvoju centra u visini od 180 tisuća kuna, osiguravajući zapošljavanje jedne osobe tijekom tri godine i provedbu radionica.
Voditelj ReUse centra Luka Rodela boravio je na polugodišnjoj edukaciji u Centru ponovne upotrebe u Ljubljani, gdje je sticao znanja i iskustvo o načinima vođenja centra i smjeru njegova razvoja.
Model djelovanja ReUse centra je stvaranje novih proizvoda koji imaju praktičnu svrhu u kućanstvu, obrtu ili tvornici te produljenje upotrebne vrijednosti sirovine. Uz samu izradu namještaja i drugih elemenata od drvenog otpada i manjih upotrebnih predmeta od plastičnog otpada, namjera je istraživačko-umjetnički pristup kroz sagledavanje plastike kao materijala pogodnog za ponovnu upotrebu kao građevinski materijal ili tekstil.
Edukativni element centra obuhvaća predavanja i radionice u riječkim srednjim školama te edukativnu predstavu „Plastic fantastic“, koju pripremaju bivši i sadašnji studenti glume na riječkoj Akademiji primijenjenih umjetnosti za djecu od šest do 10 godina. Nakon odgledane predstave, održavala bi se i radionica na kojoj bi djeca imala priliku izrađivati jednostavne predmete od plastike, izvijestio je Grad Rijeka.
(Hina)