U zagrebačkom Zoološkom vrtu u ponedjeljak je predstavljen projekt “Gradski prozori u prirodu – unaprjeđenje urbane bioraznolikosti i razvoj zelene infrastrukture (Modernizacija II)”, vrijedan oko 35 milijuna kuna, od čega je gotovo 14 milijuna kuna osigurano iz EU fonda za regionalni razvoj.
Tim projektom u Parku Maksimir do kraja 2021. izgradit će se ili obnoviti čak 12 infrastrukturnih objekata. Najprije će se urediti Prvo i Drugo maksimirsko jezero te pristanište za čamce i poučna šetnica, a napravit će se i Centar za istraživanje urbane bioraznolikosti, Interpretacijski centar zaštićene faune Hrvatske, Bioforenzični laboratorij te prikaz vodenih staništa.
U Drugom maksimirskom jezeru revitalizirat će se populacija riba te izgraditi bioremedijacijski otočić koji pomaže prirodnom pročišćavanju vode. Uredit će se hortikultura Parka Maksimir, postavit će se parkovna i urbana oprema, info te prodajno-ugostiteljski kiosci. Također, niz edukativnih programa te interpretacijskih sadržaja.
Park Maksimir razvit će se u jedinstveno mjesto zaštite urbane bioraznolikosti i edukacije građana o važnosti očuvanja prirode. Unaprijedit će se upravljanje prirodom, razviti turistička ponuda Zagreba, a otvorit će se i desetak novih radnih mjesta, rečeno je.
Voditelj projekta Jurica Ambrožić istaknuo je kako će izraditi niz stručnih podloga koje će pomoći upravljanju parkom Maksimirom i Savicom te podsjetio da se maksimirska jezera nisu uređivala 90 godina.
Unutar Zoološkog vrta sagradit će se nastamba za medvjeda u sklopu koje će, između ostalog, zbog interpretacije, biti izložen i kostur špiljskog medvjeda koji se nalazi u fundusu Prirodoslovnog muzeja u Zagrebu, a pronađen je u špilji Veternici u Parku prirode Medvednica. Napravit će se i akcijski plan za upravljanje crvenouhom kornjačom, američkoj vrsti koja se jako dobro udomaćila, ali na žalost potiskuje domaću kornjaču.
Zagrebački gradonačelnik Milan Bandić rekao je da će se oko 35 milijuna kuna uložiti u raznolikost očuvanja prirode u javnom parku Maksimir i dizanju standarda, uvjeta za Zoološki vrt.
Čak 11 edukativnih programa i većina interpretacijskih sadržaja Gradskih prozora u prirodu bit će prilagođena osobama sa senzornim oštećenjima. Nabavit će se i vozilo za osobe s invaliditetom.
“Ništa drugo ne radimo nego iščitavamo strategiju izjednačavanja mogućnosti osoba s invaliditetom 2016.-2020. u gradu Zagrebu”, istaknuo je Bandić na predstavljanju gdje su bili i predsjednica Hrvatskog saveza gluhoslijepih osoba Dodir Sanja Tarczay i ravnatelj Javne ustanove Maksimir Luka Čuljak.
“Park Maksimir i Zoološki vrt smješteni su u samom srcu grada. Imati prirodu kao dio grada velika je povlastica, ali i odgovornost. O prirodi se trebamo brinuti, a to činimo putem velikih projekata poput modernizacija, ali i sustavnim radom koji, među ostalim, uključuje mnogobrojne edukativne sadržaje za posjetitelje. Zahvaljujući tome iz godine u godinu bilježimo rast posjećenosti”, rekao je ravnatelj Ustanove Zoološki vrt grada Zagreba Damir Skok te dodao da je 2015. ZOO imao 283 tisuće posjetitelja, a lani preko 428 tisuća.
Skok je rekao i kako je medvjedić Matija, koji je nedavno iz Gorskog kotara došao u ZOO na oporavak, odlično.
“Dobro napreduje, dobro jede, sve je u redu, mada tako mala beba uvijek ima neizvjestan ishod. Ali, njegujemo ga i pokušavamo napraviti sve da eventualno pokušamo s njegovim povratkom u prirodu”, rekao je.
Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava za taj projekt, koji je financiran iz strukturnih fondova i kohezijskog fonda EU u sklopu programa 2014.-2020., potpisan je 28. rujna 2018. između Grada Zagreba, Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU te Središnje agencije za financiranje i ugovaranje.
Provedba je počela 1. listopada 2018., a očekivani završetak aktivnosti je 31. prosinca 2021. Korisnik sredstava i nositelj Projekta je Grad Zagreb, s partnerima Javnom ustanovom Maksimir, udrugom Biom, Hrvatskim savezom gluhoslijepih osoba Dodir i udrugom Vjetar u leđa, a suradnik na Projektu je Ustanova Zoološki vrt grada Zagreba.
(Hina)
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?