Site icon NacionalniPortal.hr – najnovije vijesti iz Hrvatske

UN: Klimatske katastrofe su loše za ekonomiju?!

mangkut tajfun EPA

epa07022715 Strong winds batters a villager in the typhoon-hit town of Baggao, Cagayan province, Philippines, 15 September 2018. Mangkhut, the most powerful typhoon to hit the Philippines in the last five years, has weakened slightly after its passage through the northern part of the country, with sustained winds of 170 kilometers per hour and gusts of up to 260 kilometers per hour without any reports of casualties so far, authorities said. Over 50,000 people in all regions expected to be struck by the typhoon have been evacuated although over 5.2 million Filipinos living in a 125 kilometer radius from Mangkhut's trajectory will feel its impact, according to the National Disaster Risk Reduction and Management Council. EPA/FRANCIS R. MALASIG

UN je objavio da su klimatske katastrofe glavni krivac ekonomskih gubitaka u posljednjih 20 godina – gubitci su narasli dva i pol puta, objavili su u srijedu.

Od 1998. do 2017. izravni trošak svih katastrofa iznosio je 2,9 bilijuna dolara. Od toga je 77 posto katastrofa uzrokovano ekstremnim vremenom koje se intenziviralo zbog sve toplijeg planeta, izvijestio je Ured za smanjenje rizika od katastrofa Ujedinjenih naroda (UNISDR).

Gubici zbog katastrofa između 1978. i 1997. iznosili su 1,3 bilijuna dolara, a 68 posto tog iznosa bio je uzrokovan vremenskim nepogodama poput oluja, poplava i suša.

“Vidimo da klimatske promjene igraju sve veću ulogu u rastu troška katastrofa diljem svijeta, a to će vjerojatno biti slučaj i u budućnosti”, istaknuo je Ricardo Mena, službenik UNISDR-a čije je sjedište u Ženevi.

Klimatski znanstvenici su u ponedjeljak upozorili da bi rast prosječne svjetske temperature više od 1,5 stupnjeva Celzija iznad predindustrijske temperature doveo do većeg stradanja, posebice među najsiromašnijim stanovništvom.

Planet se već zagrijao oko 1 stupanj.

Klimatske promjene jačaju učestalost i snagu ekstremnog vremena, a katastrofe će ugroziti održivi razvoj, upozorava izvještaj Ureda.

Katastrofe povezane s klimom, iznosile su 90 posto od sveukupno 7,2 tisuće katastrofa koje su se dogodile između 1998. i 2017. godine, a to su većinom bile poplave i oluje.

Najveći gubici zabilježeni su u Sjedinjenim Državama (945 milijardi dolara), a slijede ih Kina (492 milijardi) i Japan (376 milijardi).

U protekla dva desetljeća poginulo je 1,3 milijuna ljudi a 4,4 milijarde su ozlijeđene, ostale su bez doma, izbjegle su ili zatražile hitnu pomoć.

Više od polovice smrtnih slučajeva uzrokovala su 563 potresa i tsunamiji povezani s njima.

(Hina)

Exit mobile version