“Usred groblja otkrili smo ‘anomaliju’, dakle, nešto što se izdvaja od ostalog dijela nalazišta i ima jasan oblik i dimenzije vikinškog čamca”, rekao je za AFP arheolog Knut Paasche s norveškog Instituta za istraživanje kulturne baštine (Niku).
Naime, oko pola metra pod zemljom na jugoistoku zemlje norveški arheolozi su pronašli ostatke vikinškog broda.
Riječ je o rijetkom otkriću koje bi moglo još bolje rasvijetliti prirodu ekspedicija talentiranih srednjevjekovnih ratnika-pomoraca.
Stručnjaci kažu da je oblik broda tipičan za Vikinge, a otkrili su ga u mjestu Haldenu, jugoistočno od Osla uz pomoć posebnog radara, pedesetak centimetara ispod zemlje na humku ispod kojega je vikinška grobnica.
“Zasad ne možemo reći u kakvom su stanju ostaci čamca”, kazao je.
Vikinzi su u brodovima pokapali izabrane članove zajednice, a zajedno s njima ondje su polagali sve što bi im trebalo u zagrobnom životu.
BRODOVI VIKINGA
Gotovo u svim selima Vikinga gradili su se brodovi. Stoljećima su usavršili umijeće brodogradnje te su uspjeli izgraditi brod koji je promijenio tok povijesti.
U čitavoj sjevernoj Europi brodovi Vikinga građeni su na isti način – od dasaka pričvršćenih zakovicama. Zahvaljujući njima brodovi Vikinga bili su snažno i fleksibilni. Koncept dizajna vikinškog broda može se dobro vidjeti na očuvanim brodovima “Oseberg” i “Gokstad”, nazvanima po naseljima u blizini kojih su pronađeni. Oba su izložena u muzeju blizu Osla.
Arheolozi podsjećaju da postoji nekoliko vrsta vikinških brodova te da je svaki od njih imao svoju namjenu. Na duga putovanja Vikinzi su najčešće kretali u drakarima, izduženim plitkim brodovima sa simetričnim uzdignutim krajevima, a jedan od njih krasio je izrezbareni zmaj koji je trebao izazvati strah kod neprijatelja.
Premda brodu nedostaju krma i dio donjeg dijela trupa, stručnjaci procjenjuju da je brod iz Haldena u cijelosti bio dugačak 20 metara, što ga čini jednim od najduljih vikinških brodova otkrivenih u toj zemlji, kažu iz Nikua.
Članovi instituta razmotrit će sve opcije vađenja broda iz zemlje, čemu će se prionuti po završetku hladnog dijela godine.
(Hina)
FOTO: Pixabay