Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata u Vukovaru, uoči 27.obljetnice sloma i obrane velikosrpske okupacije od ranog jutra, čak i od jučer, prepuno je ljudi.
Sutra dolaze pripadnici Vlade i mnogi drugi…
Članovi Udruge roditelja i obitelji zarobljenih i nasilno odvedenih hrvatskih branitelja, ”Vukovarske majke”, Savez udruga obitelji zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja – zapalili su danas svijeće i položili ruže na grobove poginulih i ubijenih branitelja.
“Jako sam tužna i žalosna jer smo došli upaliti svijeće i položiti ruže na grobove poginulih i ubijenih u obrani Vukovara, ali ne možemo za brojne one koje još uvijek tražimo i čija se sudbina ne zna, među kojima je i moj suprug”, kazala je predsjednica “Vukovarskih majki” Manda Patko.
Dodala je kako već godinama nema novih pokopa na Memorijalnom groblju, no to ne znači da se ne radi na pronalasku nestalih, jer se svaka dojava istražuje, ali nema rezultata.
“Jako puno se radi. To znamo. Svaka dojava se provjerava i istražuje, ali nažalost rezultata za sada još uvijek nema. Zašto je tomu tako, treba pitati Srbiju”, istaknula je predsjednica udruge “Vukovarske majke” Manda Patko.
Na pitanje novinara kako ocjenjuje današnji najavljeni dolazak u Vukovar predsjednika Srpskog narodnog vijeća (SNV) Milorada Pupovca, kazala je da je Pupovac već dolazio u Vukovar, a njoj osobno to ne znači ništa.
“Milorad Pupovac već je dolazio u Vukovar, bio je i u Koloni sjećanja tako da to nije prvi puta da je on ovdje”, dodala je predsjednica udruge.
Pedsjednica Saveza udruga zatočenih i nestalih hrvatskih branitelja Ljiljana Alvir izjavila je novinarima da je jako puno prošlo vremena od posljednjeg pokopa posmrtnih ostataka nekog od pronađenih hrvatskih branitelja ili civila, iako hrvatska država nikada nije bila angažiranija, ali nema rezultata.
Pomoćnik ministra hrvatskih branitelja Stjepan Sučić naveo je da se od 1770 hrvatskih branitelja i civila poginulih u obrani Vukovara, još uvijek traži njih 386.
“U mandatu ove Vlade smo puno napravili. Promijenili smo metodologiju rada, ide naš prijedlog prema Republici Srbiji da se revidira postojeći sporazum s tom državom koji datira još iz 1995. godine, a u izradi je i prvi Zakon o nestalim osobama u Republici Hrvatskoj”, naglasio je Sučić.
Potvrdio je da su napravljeni i brojni drugi iskoraci u potrazi za nestalima.
“Međutim, što je? Prepreka u svemu tome su informacije koje se nalaze u Srbiji. Početkom ovoga mjeseca potpisali smo i okvirni plan u Haagu koji bi trebao donijeti iskorak u bilateralnoj suradnji Hrvatske sa Srbijom i multilateralnoj suradnji na području cijele bivše Jugoslavije”, rekao je.
(Hina)
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?