Ministar zdravstva Vili Beroš najavio je u četvrtak da bi idućeg tjedna na sjednici Vlade trebala biti donesena odluka o dodatku na plaće zdravstvenim djelatnicima koji su na prvoj crti borbe protiv širenja epidemije i zbrinjavaju covid-19 pozitivne bolesnike.
“Zdravstveni djelatnici na prvoj crti daju ekstreman doprinos čuvanju zdravlja hrvatske nacije, to mora biti adekvatno vrednovano. Aktualni trenutak punjenja državnog proračuna nije optimalan, ali Vlada će naći mogućnosti i načina stimulirati sve koji su na prvoj crti obrane”, izjavio je Beroš nakon sjednice Vlade.
U izradi je odluka koja će vjerojatno već sljedeći tjedan biti na Vladi i definirat će njihov opseg i prava, kako bi se zahvalili zdravstvenim radnicima koji sudjeluju u liječenju covid-19 pozitivnih bolesnika, rekao je Beroš.
Dodatak neće dobiti svi zdravstveni djelatnici jer nemaju svi isti opseg ugroze i opasnosti, kao ni opseg aktivnosti koje obavljaju. Ti se dodaci u ovom trenutku brižno promišljaju, kazao je ministar.
Predsjednica Hrvatskog liječničkog sindikata (HLS) Renata Čulinović Čaić rekla je Hini kako se HLS zalaže da dodatak dobiju svi liječnici u zdravstvenom sustavu jer su svi izloženi zarazi i pogoršanim uvjetima rada.
“Ne može se očekivati od sindikata da kaže koga nagraditi, a koga ne jer svi rade u pogoršanim uvjetima već mjesecima. Neka Vlada preuzme odgovornost koliki će dati dodatak i kome”, izjavila je Čulinović Čaić.
Da treba nagraditi sve zdravstvene djelatnike, kaže, shvatili su u drugim zemljama EU-a gdje se te naknade, ovisno o zemlji, kreću od 700 do 1000 eura.
“Treba znati da se bolesnici ne zbrinjavaju samo na covid odjelima i intenzivnoj skrbi, već se primaju u objedinjenim hitnim prijemima i drugdje. Pritom se još ne zna jesu li pozitivni, što se često kasnije ispostavi pa su ugroženi i drugi zdravstveni djelatnici”, ističe Čulinović Čaić.
Također treba imati u vidu da su, zbog preraspodjele dijela liječnika u covid odjele, ostali liječnici dodatno opterećeni jer mijenjaju one koji su otišli i zbrinjavaju sve ostale pacijente, napominje predsjednica HLS-a.
Beroš je novinarima nakon sjednice rekao i da se razmišlja o jačanju mjera u šoping centrima, s obzirom da prisutnost velikog broja ljudi predstavlja epidemiološki rizik.
“Činjenica je da se na jednom mjestu, ovisno o veličini centra, istovremeno nalazi velik broj ljudi, to je potencijalni rizik. Svaki dan razgovaramo o svim elementima, uključujući i ekonomske elemente. Međutim, primarna nam je briga o zdravlju bolesnika i zdravlju nacije”, rekao je Beroš poručivši da će učiniti ono što misle da je potrebno.
Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je u četvrtak da je u proteklih tjedan dana broj hospitaliziranih sa covidom-19 porastao za 18 posto u odnosu na tjedan ranije.
“Sve je više oboljelih kojima je potrebna bolnička skrb. U proteklih tjedan dana u usporedbi s tjednom ranije postotak hospitaliziranih je porastao za 18 posto”, rekao je Beroš na sjednici Vlade.
Istaknuo je kako se intenzivno prati rad bolničkog sustava te potrebe za liječnicima i medicinskim djelatnicima, respiratorima i drugom opremom.
Na bolničkom liječenju trenutno je 2501 osoba, od kojih je 258 na respiratoru, 1516 je aktivnih slučajeva među zdravstvenim djelatnicima, a njih 1032 je u samoizolaciji.
Trenutno je angažirano 74,44 posto stacionarnih kapaciteta i 44,87 posto respiratornih kapaciteta u primarno-respiratornim intenzivističkim centrima s daljnjom mogućnošću prilagodbe.
Dosad je 14.000 antigenskih testova distribuirano županijskim zavodima za javno zdravstvo radi pokretanja antigenskog testiranja, a u subotu, 5. prosinca, kreće i dodatna distribucija 125.000 brzih antigenskih testova.
Beroš je naglasio kako je smisao izmjena Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, kojima se uvode kazne za nepridržavanje epidemijskih mjera, prevencija, a ne penalizacija.
(Hina)
foto: screenshot
Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?