LP: Liverpool i PSG gurnuli Napoli u Europsku ligu, Inter kiksao

Danas su na rasporedu utakmice posljednjeg kola u skupinama E, F, G i H

Objavljeno 12.12.2018
Lucija Tokić

Nogometaši Liverpoola su s minimalnih 1-0 pobijedili Napoli, čime su prošlogodišnji finalisti izborili plasman u osminu finala Lige prvaka, a iz skupine C pridružio im se i PSG koji je sa 4-1 slavio na gostovanju kod Crvene zvezde, dok je Inter propustio pobijediti PSV u Milanu pa je Tottenham sa 1-1 na gostovanju kod Barcelone sačuvao drugo mjesto u skupini B.

Liverpool je u osminu finala prošao kao drugi, zahvaljujući golu Mohameda Salaha iz 34. minute. Momčad Juergena Kloppa je i nakon toga stvarala prilike, ali su vratar Napolija David Ospina i nepreciznost Liverpoolovih napadača držali Napoli u prilici za prolaz dalje.

U samoj završnici dvoboja, kad je Klopp u igru poslao Dejana Lovrena, Napoli je mogao do pogotka koji bi Talijane gurnuo u osminu finala, a izbacio Liverpool. Lopta je preletjela Lovrena, a Poljak Arkadiusz Milik iz neposredne blizine nije uspio pogoditi mrežu, jer mu je vratar domaćih Alisson ušao u šut i čudesnom obranom sačuvao mrežu.

Na stadionu Rajka Mitića PSG je pokazao koliko je bolji od Crvene zvezde i pobjedom 4-1 osvojio prvo mjesto. Cavani (10), Neymar (40), Marquinhos (74) i Mbappe (90+2) bili su strijelci za Paražine, a jedini gol za domaću momčad postigao je Gobeljić (56).

Skupina B

Ništa manje dramatičan nije bio ni rasplet u skupini B u kojoj je Barcelona imala prvo mjesto, a za drugo su se borili Tottenham i Inter, s tim da je momčad iz Milana bila domaćin otpisanom PSV-u, a Spursi su gostovali u Barceloni.

Ivan Rakitić je poveo ispremješanu momčad Katalonaca u kapetanskoj ulozi u dvoboj protiv Tottenhama na Nou Campu. Hrvatski reprezentativac je odigrao jedno poluvrijeme, a onda je njegovu poziciju i kapetansku vrpcu preuzeo Sergio Busquets, koji je u 63. minuti predao Leu Messiju.

Za vodstvo Barcelone zaslužan je Ousmane Dembele, koji je u 7. minuti solo prodorom slomio obranu Tottenhama i prevario Huga Llorisa. Taj je rezultat držao Inter u osmini finala, sve do 85. minute kad je Lucas na ubačaj Harryja Kanea izjednačio na 1-1, što je bio i konačan rezultat.

Inter je pred svojim navijačima trebao pobjedu protiv otpisanog PSV-a, ali Nizozemci su igrali kao da su oni ti koji traže prolaz u osminu finala. Meksikanac Lozano je u 13. minuti pogodio za vodstvo PSV-a. U 73. minuti Icardi je na ubačaj Politana izjednačio, ali nakon izjednačujućeg pogotka Tottenhama, momčadi iz Milana za prolaz je bila potrebna pobjeda, do koje nisu uspjeli doći.

Ivan Perišić i Marcelo Brozović bili su u početnoj postavi Intera te odigrali cijelu utakmicu, a Šime Vrsaljko ušao je u 83. minuti.

Skupina A

U skupini A Borussia je slavila sa 2-0 na gostovanju u Monacu. Oba pogotka za momčad iz Dortmunda postigao je Portugalac Guerreiro (15, 88). Kako je Club Brugge uspio ugrabiti bod protiv Atletica, madridska momčad je završila na drugom mjestu sa 13 bodova, koliko ih je sakupila i Borussia.

Skupina D

U skupini D uoči posljednjeg kola znalo se je da je Porto osigurao prvo, a Schalke drugo mjesto, a time i plasman u nokaut fazu Lige prvaka, dok je nastavak natjecanja u Europskoj ligi izborio Galatasaray, iako je u utorak na domaćem terenu izgubio od Porta sa 2-3.

Porto je vodio 2-0 i 3-1 golovima Felipea (17), Mousse Marege (42-pen) i Sérgia Oliveire (57), ali Galatasaray je mogao doći do izjednačenja. Eren Derdiyok u 65. minuti smanjuje na 2-3, a već u sljedećem napadu domaćini su izborili penal. Alžirac Sofiane Feghouli, koji je u prvom poluvremenu zabio s bijele točke (45+1), u 67. minuti nije realizirao penal, pogodio je gredu.

Moskovskom Lokomotivu, za kojeg Vedran Ćorluka nije igrao zbog žutih kartona, trebala je pobjeda u gostima kod Schalkea. No, slavio je njemački klub sa 1-0 golom Alessandra Schoepfa (90+1).

Utakmice posljednjeg kola u skupinama E, F, G i H

Danas su na rasporedu utakmice posljednjeg kola u skupinama E, F, G i H. U skupini E Ajax dočekuje Bayern u borbi za prvo mjesto, a momčadi Nike Kovača dovoljan je bod. Dvoboj Benfice i AEK-a nema nikakvu rezultatsku važnost, jer su Portugalci osigurali mjesto u nokaut fazi Europske lige.

U skupini F vodeći Manchester City (10) je domaćin posljednjem Hoffenheimu (3), dok će Šahtar (5) u Kijevu pokušati pobijediti Lyon (7) i tako izboriti mjesto u osmini finala Lige prvaka.

U skupini G Real Madrid (12) je osigurao prvo mjesto, a na Santiago Bernabeuu gostuje moskovski CSKA (4) koji se bori za plasman u Europsku ligu, baš kao i Viktoria Plzen (4) koja dočekuje Romu (9).

U skupini H vodeći Juventus (12) gostuje kod otpisanih Young Boysa (1), dok je Valencia (5) domaćin Manchester Unitedu (10), kojem pobjeda uz remi u Bernu donosi prvo mjesto. Dvoboji u Plzenu i Madridu započinju u 18.55 sati, dok će preostali dvoboji započeti u 21 sat.