Nacionalni portal logo za ljude sa stavom, portal sa stavom!

Politika

Prosvjednici krenuli do sjedišta beogradske policije osloboditi uhićene

Osim primarnog zahtjeva da predsjednik Vučić i SNS odu s vlasti, traže se preduvjeti za poštene demokratske izbore – a kao prvi preduvjet je sloboda medija

Objavljeno 17.03.2019
Tamara Lemajić

Prosvjedi ispred zgrade Predsjedništva Srbije prekinuti su u nedjelju poslije podne nakon vijesti da je predsjednik Aleksandar Vučić, unatoč blokadi tri ulaza, napustio  zgradu, te su se prosvjednici uputili prema sjedištu beogradske policije kako bi oslobodili uhićene, a ondje su ih dočekali policijski kordoni.

Prosvjednici su najavili da im je cilj “oslobodit” uhićene demonstrante i organizatore prosvjeda “1 od 5 milijuna” koji su procesuirani pod optužbom za neovlašten i nasilan upad u zgradu Radio-televizije Srbije u subotu navečer.

Prosvjednike su ispred sjedišta beogradske policije dočekali kordoni te ispred zgrade ministar unutarnjih poslova Nebojša Stefanović.

Vođe oporbenog Saveza za Srbiju stale su s građanima ispred kordona.

MUP je u nedjelju priopćio da je policija identificirala i privela sedam osoba zbog sumnje da su počinile više različitih kaznenih sjela i prekršaja tijekom upada u zgradu Radio-televizije Srbije (RTS) i današnjeg skupa na Andrićevu vijencu.

Vođa pokreta Dveri Boško Obradović rekao je da je policija uhitila više mladića koji su u subotu navečer ušli u zgradu RTS-a.

“Osjećamo moralnu obvezu da pomognemo tim mladićima”, rekao je Obradović i naveo da je jedan od njih osuđen na 30 dana zatvora.

U međuvremenu, ispred zgrade Predsjedništva mnoštvu su se obratili organizatori prosvjeda i oporbeni čelnici, pozivajući Vučića da se obrati građanima.

Vučićeve poruke na Twitteru

Vučić je u podne na tiskovnoj konferenciji poručio da neće dopustiti nasilje i da je spreman razgovarati s građanima, ali ne s oporbenim vođama koje je nazvao fašistima, huliganima, nasilnicima i tajkunima.

Tijekom prosvjeda Vučić je popodne na svom Twitteru postavio fotografiju na kojoj igra šah s ministrom policije Nebojšom Stefanovićem uz komentar “U Predsjedništvu kratak odmor pred poslijepodnevne aktivnosti. Srbija hrabrosti i poštenja uvijek pobjeđuje nasilnike”.

Ista fotografija objavljena je i na Instagram profilu “Budućnost Srbije”, otvorenom uoči početka istoimene kampanje tijekom koje Vučić obilazi sve administrativne okruge i većinu općina u Srbiji.

Potpredsjednik Narodne stranke i dramski pisac Siniša Kovačević poručio je u ispred zgrade Predsjedništva da Radio televizija Srbije (RTS), u čije prostorije je sinoć ušao dio prosvjednika i oporbenih vođa, mora biti slobodna.

To će se dogoditi kada “poslušnike” više ne budu dovodili i postavljali na mjesta direktora i urednika javnog servisa.

Oporbene poruke

“Okusili ste slobodu, ništa vas više ne može pobijediti. Gotov je! On već više nije predsjednik ove zemlje samo mu to nitko nije rekao. Mi ćemo mu to reći”, poručio je Kovačević.

Predsjednik Ljevice Srbije Borko Stefanović sugerirao je Vučiću “da jednom u životu ne bude miš nego čovjek” i pozvao predsjednika Srbije na razgovor.

“Dođi da razgovaraš s momcima i djevojkama koji prosvjeduju”, rekao je Stefanović.

On je ocijenio da su  prosvjednici “živi lanac slobode” koji Vučiću ne da iziđe iz Predsjedništva, u kojem je danas u podne održao tiskovnu konferenciju.

Komentirajući sinoćnji ulazak prosvjednika i čelnika oporbe u zgradu RTS-a i današnje prosvjede, javne ličnosti i novinari u Beogradu ukazuju da Vučić i politika Srpske napredne stranke kroz kontrolu medija i kriminaliziranje čelnika oporbe i političkih neistomišljenika stvaraju jaz među građanima i dijele narod.

Prijetnja nekontroliranog nasilja

“Mi ulazimo u krizu ovog režima, ali se više od toga plašim nekontroliraniog nasilja jer ulazimo u prostor kojim se ide ivicom noža. Mislim da su posljednjim događajima iznenađeni i vlast i oporba, iznenađeni su ovim oslobađanjem straha i bujanjem političkog života”, ocijenila je urednica tjednika NIN Vesna Mališić za N1.

Ona je rekla kako bi “bilo normalno da vlast u javnosti ne kriminalizira one koji su drukčijeg mišljenja ili su joj politički protivnici već da ih uhiti ako ih već optužuje da su “lopuže i kriminalci” i upitala zašto ih policija i ne pravosuđe ne procesuiraju ako postoji sumnja da su počinili kaznena djela.

“Mi nemamo posla s jednom racionalnom politikom koja može procijeniti raspoloženje građana i bojim se da će to inaćenje vlasti biti razlog da procesi krenu u neželjenom pravcu”, rekla je Mališić.

Prosvjedi protiv predsjednika Srbije Aleksandra Vučića počeli su oko podneva u središtu Beograda uoči njegova obraćanja javnosti u povodu sinoćnjeg ulaska prosvjednika i oporbenih vođa u zgradu RTS-a. Tisuće ljudi oformile su oko podneva živi obruč oko zgrade Predsjedništva koju čuvaju interventna policija i žandarmerija, a Vučić je poručio da se “ne boji” jer mu obraz čist, dok su čelnici oporbe ocijenili da će predsjednik Srbije “pasti do Uskrsa”.

Prosvjedi “1 od 5 milijuna” počeli su 8. prosinca i organiziraju se svake subote u Beogradu, a u međuvremenu su se proširili na nekoliko desetaka gradova diljem Srbije.

Sudionici i organizatori kažu da je ime prosvjedima „1 od 5 milijuna“, nehotice, dao osobno predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nakon poruke poslije prvog prosvjednog mimohoda da “na ulice može izaći i pet milijuna ljudi, ali neće dobiti ništa osim – izbora”.

Osim primarnog zahtjeva da predsjednik Vučić i SNS odu s vlasti, traže se preduvjeti za poštene demokratske izbore – a kao prvi preduvjet je sloboda medija.

 

(Hina)

Foto HINA/ Velimir ILIĆ/ ik

Tagovi: aleksandar vučić, prosvjedi, srbija,

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?
Poziv

VIŠE IZ KATEGORIJE