Nacionalni portal logo za ljude sa stavom, portal sa stavom!

Black News

Ruski i sirijski zrakoplovi nakon summita bombardiraju Idlib

Dan nakon što predsjednici Turske, Irana i Rusije nisu uspjeli prevladati međusobne razmirice na summitu, započeo je strašan napad...

Objavljeno 08.09.2018
Antonela Verković

Ruski i sirijski ratni zrakoplovi bombardirali su u subotu gradove u pokrajini Idlibu, samo dan nakon propalog summita koji su u Teheranu održali predsjednici Turske, Irana i Rusije, ne uspijevši prevladati međusobne razmirice i dogovoriti se o prekidu vatre.

Očevici i spasioci kažu da je iz zraka napadnuto više sela i gradova u južnome Idlibu, kao i grad Latamneh na sjeveru Hame, koji su još uvijek pod kontrolom pobunjenika.

Sirijski helikopteri bacali su bačve s eksplozivom na kuće u predgrađu grada Khana Sheikuna, rekli su stanovnici tog područja u južnome Idlibu.

Po podacima civilne zaštite u selu Abdeen na jugu Idliba smrtno su stradale tri osobe.

Ta pokrajina, posljednje veliko pobunjeničko uporište u Siriji s tri milijuna stanovnika i nekoliko desetaka tisuća boraca, većinom džihadista, nakon neuspjelog summita strahuje od nove humanitarne katastrofe.

Iran, Rusija i Turska nisu uspjele u petak prevladati svoja razmimoilaženja, dogovorivši se ipak da će nastaviti “surađivati” na rješenju kako bi se izbjegle civilne žrtve u tom području na sjeverozapadu Sirije, oko kojega vlast Bašara al-Asada okuplja postrojbe za, kako se čini, neposredan napad.

Ruski zračni napadi izvedeni su u petak na položaje Hajat Tahrir al-Šama, džihadističke organzacije koju je osnovao bivši sirijski ogranak Al Kaide koji dominira Idlebom, ili pak na Ahrar al-Šam, moćnu islamističku pobunjeničku skupinu, pri čemu je bilo pet mrtvih, izvijestilo je Sirijski opservatorij za ljudska prava.

Već u četvrtak stotine civila počelo je bježati iz zone predviđajući napad vladinih postrojbi.

Turski predsjednik Tayyip Erdogan u petak je da “neće sa strane promatrati niti sudjelovati u igri” ako se svijet ogluši na ubijanja desetaka tisuća kako bi se ostvarili planovi sirijske vlade.

U seriji tvitova nakon trlilateralnog samita u Teheranu, Erdogan je kazao kako pribjegavanje metodama koje će zanemariti živote civila “ide na ruku teroristima”.

SUMMIT

Summit je obilježen verbalnim nadmetanjem predsjednika Recepa Rayyipa Erdogana i Vladimira Putina. Erdogan se zdušno zalagao za sporazum oko “prekida vatre” i upozoravao na “pokolj” u slučaju napada lojalističkih postrojbi, koje podržavaju Teheran i Moskva.

Putin je odbacio prijedlog argumentirajući “da nema predstavnika oružanih skupina oko tog stola” vičnih u pregovorima oko prekida vatre.

Globalno, sve tri zemlje držale su se svojih stavova. Teheran i Moskva inzistirali su na potrebi borbe protiv “terorizma” i pravu Damaska da povrati integritet svojeg teritorija, a Turska, koja podržava pobunjenike i masovno prihvaća sirijske izbjeglice na svoj teritorij, upozoravala je na nadolazeći “pokolj”.

“Borba protiv terorizma u Idlebu neizbježan je dio misije povratka mira i stabilnosti u Siriji, ali zbog te borbe ne smiju patiti civili niti ona smije dovesti do politike spaljene zemlje”, izjavio je iranski predsjednik Hasan Rohani.

“Sirijska vlada ima pravo preuzeti nadzor nad cjelokupnim nacionalnim teritorijem i mora to učiniti”, procijenio je Putin.

Osam međunarodnih nevladinih organizacija aktivnih u Siriji pozvalo je “svjetske čelnike” okupljene u Teheranu i New Yorku da “rade zajedno na izbjegavanju najgore humanitarne katastrofe u sedam godina rata u Siriji”, u kojem je već poginulo više od 350.000 ljudi a milijun ih je izbjeglo.

Izaslanik UN-a za Siriju Staffan de Mistura založio se za konkretne mjere u petak pred Vijećem sigurnosti okupljenim u New Yorku kao bi razgovaralo o Idlebu.

“Nužne su rute za evakuaciju u svim pravcima, prema istoku, sjeveru, jugu”, kazao je on.

Odlučne u preuzimanju cjelokupnog teritorija, vlasti u Damasku skupile su pojačanja na rubu pokrajine koja graniči s Turskom a kojom dominiraju džihadisti Hajat Tahrir al-Šarma ali uključuje i znatne pobunjeničke frakcije.

Gotovo polovica od oko tri milijuna stanovnika pokrajine Idleb i nekoliko pobunjenih džepova susjednih pokrajina Hama, Alep ili Latakija raseljeno je, po UN-u.

(Hina)

Tagovi: bombardiranje, idlib, napad, Sirija,

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?
Poziv

VIŠE IZ KATEGORIJE