Nacionalni portal logo za ljude sa stavom, portal sa stavom!

Black News

Tribina: Nedovoljno istražen problem obiteljskog nasilja nad osobama s invaliditetom

"Postoji tamna brojka neprijavljenog i nesankcioniranog nasilja u društvu jer je formalnih prijava vrlo malo, stoga nasilje ostaje najčešće nevidljivo i skriveno", kazala je zamjenica pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Mira Pekeč Knežević. 

Objavljeno 29.11.2018
Marko Leskovar

Sudionici tribine “Nasilje u obitelji i osobe s invaliditetom” s ciljem informiranja osoba s invaliditetom o zaštiti od nasilja u obitelji upozorili su u četvrtak da je problem nasilja nedovoljno istražen i prepoznat u društvu te da se zapravo ne zna u kojoj mjeri su osobe s invaliditetom žrtve obiteljskog nasilja.

“Mi kao društvo imamo pokazatelje samo prijavljenog nasilja, ali zapravo ne znamo koliko su osobe s invaliditetom žrtve nasilja i što se po tom pitanju s njima događa”, rekao je Marko Buljevac s Pravnog fakulteta u Zagrebu na tribini organiziranoj u povodu Međunarodnog dana osoba s invaliditetom koji se obilježava 3. prosinca.

Javna tribina Hrvatskoga saveza udruga osoba s tjelesnim invaliditetom (HSUTI) održava se u okviru projekta “Zajedno protiv nasilja”, a skreće pozornost na posebno ranjivu skupinu žrtava nasilja koje osim u obitelji, nasilje proživljavaju u socijalnom i institucionalnom okruženju.

“Postoji tamna brojka neprijavljenog i nesankcioniranog nasilja u društvu jer je formalnih prijava vrlo malo, stoga nasilje ostaje najčešće nevidljivo i skriveno”, kazala je zamjenica pravobraniteljice za osobe s invaliditetom Mira Pekeč Knežević.

“Situacija u Hrvatskoj se poboljšala. Mislim da smo postali svjesniji da smo okruženi s članovima društva poput osoba s invaliditetom kroz primjerice zakonodavnu proceduru. U Zakonu o zaštiti od nasilja u obitelji osobe s invaliditetom izdvojene su kao posebno zaštićena skupina žrtava s posebno propisanim kaznama”, rekla je sutkinja Visokog Prekršajnog suda Branka Žigante Živković.

Dodaje kako su prekršajni postupci u principu vrlo brzi – često traju i jedan dan, ali ne traju više od tri mjeseca u prvom stupnju, obrađuju se po rednom broju i hitnosti, a u Zagrebu postoji i Dom za djecu i odrasle žrtve nasilja u obitelji “Duga” koji ima smještajni kapacitet za osobe s invaliditetom te je jedini koji prima i žene i muškarce.

Tagovi: invalidi, nasilje, tribina,

Imate više informacija o ovoj temi, želite li komentirati, napisati reakciju ili želite prijaviti pogrešku u tekstu?
Poziv

VIŠE IZ KATEGORIJE